Fakty i mity na temat odchudzania

Niekiedy otyłość może okazać się bezpieczniejsza niż nieprzemyślana dieta, dlatego przed odchudzaniem warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które prawidłowo pokierują nas w tym procesie.

Źle dobrana lub nieprawidłowo przestrzegana dieta może wyrządzić nam zdecydowanie więcej krzywdy niż jej brak
Źle dobrana lub nieprawidłowo przestrzegana dieta może wyrządzić nam zdecydowanie więcej krzywdy niż jej brak123RF/PICSEL

Źle dobrana lub nieprawidłowo przestrzegana dieta może wyrządzić nam zdecydowanie więcej krzywdy niż jej brak. W społeczeństwie krąży wiele mitów, które w konsekwencji mogą prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych.

Zrezygnuj z kolacji

Nic mylnego. Wiele osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów, rezygnują z wieczornych posiłków. To nie jest dobry pomysł, ponieważ gdy nasz organizm domaga się jedzenia, należy mu je podać, ale w umiejętny sposób. Dlatego na kolację warto przekąsić jakiś owoc, warzywo lub jogurt, które zaspokoją nasz głód, a my w spokoju będziemy mogli zasnąć.

Lepiej jeść mniej, a częściej

To jest wyjątkowo prawda. Nasz organizm zdecydowanie będzie bardziej zadowolony, gdy trzy duże posiłki zastąpimy pięcioma mniejszymi. Dlaczego? Ważne jest, aby nasz organizm nie odczuwał  głodu. W przeciwnym razie podczas długo oczekiwanego posiłku zjemy więcej, a na dodatek organizm będzie magazynował tłuszcz, chcąc go zachować na wypadek, gdy znów poczujemy głód. Dlatego śmiało zrezygnujmy z dużego obiadu na korzyść np. dwóch lub trzech mniejszych posiłków.

Im bardziej restrykcyjna dieta, tym efekt bardziej widoczny

Absolutnie. Dieta nie powinna gwałtownie zmieniać naszego trybu życia oraz nie może być zbyt uboga w składniki. W przeciwnym razie możemy narazić się na nieodwracalne zaburzenia przemiany materii oraz konsekwencje w postaci: wypadania włosów, niezdrowej cery czy łamliwych paznokci. Diety oraz wysiłek fizyczny powinny zostać wprowadzone stopniowo w umiejętny sposób.

Unikaj tłuszczów

Nieprawda. Tłuszcze w organizmie człowieka są niezbędne, więc nie możemy ich wyeliminować z codziennej diety. Uczestniczą w budowie niektórych hormonów oraz są potrzebne do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D, E, K). Pamiętajmy, że tłuszcze dobrze jest ograniczyć, jednak należy wybierać te, które są bogate m.in. w kwasy omega 3.

Efekt jo-jo to pewniak

Niekoniecznie. Nie każdy zmaga się z efektem jo-jo. Dlaczego? Wystarczy starannie trzymać się zaleceń dietetycznych, aby nie powrócić do dawnej wagi. Oczywiście nie możemy pozwolić sobie na tryb życia sprzed diety, ponieważ cały nasz wysiłek nie ma sensu. Gdy już stracimy znienawidzone kilogramy, możemy pozwolić sobie na jedzenie wszystkiego, ale w granicach rozsądku. Dobrze też na stałe wprowadzić ruch fizyczny do swojego życia.    

Więcej w serwisie:

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas