Gdy coś ci leży na wątrobie
Wesprzyj ją! Ten organ ma tyle pracy, że z ulgą przyjmie każdą pomoc!
Prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo zapracowana jest twoja wątroba. Odpowiada za mnóstwo funkcji życiowych: za wydzielanie żółci i trawienie tłuszczów, za spalanie węglowodanów i magazynowanie glukozy (czyli twojego paliwa), za wchłanianie witamin, za likwidowanie drobnoustrojów chorobotwórczych, za odtruwanie organizmu. Jak łatwo się domyślić, żeby wyrabiała się z obowiązkami, powinna być w dobrym stanie. A z tym różnie bywa!
Szkodzi jej nadmiar tłustych, ciężkostrawnych potraw, białe pieczywo, słodycze, alkohol, a także leki. Dlatego jeżeli zaczynają ci dokuczać wzdęcia, zaparcia, gazy i zgaga, wiedz, że pora wesprzeć wątrobę. Na szczęście są na to naturalne sposoby.
Wsparcie z Japonii
Zacznij od alg. Spirulina i chlorella podratują dotknięty stłuszczeniem narząd. Japońscy lekarze już w latach 80. minionego wieku udowodnili, że algi przyczyniają się do regeneracji wątroby.
W skład tych morskich roślin wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe, białka, witaminy i minerały, dlatego warto je na stałe wprowadzić do jadłospisu - nawet jeśli wątrobie nic nie dolega.
Przysłużą jej się też warzywa i owoce o zielonym kolorze, np. sałata i jarmuż. Chlorofil dotlenia bowiem krew i ją oczyszcza, a więc wspiera wątrobę w odtruwaniu.
Sojusznicy z ciepłych krajów
Do wydalania toksyn przyczynią się też cytrusy. Cytryny, pomarańcze i grejpfruty zawierają specjalne enzymy, karotenoidy oraz kwas jabłkowy - wszystkie o takim właśnie działaniu. Grejpfruty są w dodatku źródłem naringiny - substancji, która przyspiesza spalanie tłuszczów.
Jeśli więc chcesz odciążyć wątrobę, nie odmawiaj sobie świeżo wyciskanego soku z grejpfruta!
Kolejnym sprzymierzeńcem tego zapracowanego organu jest awokado. Jedz je jak najczęściej. Zawiera ono glutation, który pomaga w magazynowaniu witamin oraz wspiera w usuwaniu pozostałości leków. Gdy więc twoja wątroba ma się nie najlepiej, albo gdy z racji innych schorzeń musisz przyjmować dużo lekarstw, zajadaj awokado: można je po prostu stosować jak masło do smarowania pieczywa.
Egzotycznie i swojsko
Posłuży ci też egzotyczna korzenna kurkuma. W smaku raczej neutralna - używa jej się głównie dla koloru (barwi na żółto). Doprawiaj nią dania, a przyspieszysz proces regeneracji tkanek wątroby.
Ten organ doceni też dobroczynne działanie kolendry - rośliny, która pomoże usunąć metale ciężkie. Leczniczo działają zarówno liście jak i nasiona. Doprawiaj nią zupy, mięsa, ryby, a także przetwory.
I oczywiście nie zapominaj o czosnku! Leczy on lub wspomaga leczenie wielu dolegliwości, nie inaczej jest z przypadłościami wątroby. W czosnku znajdziesz całe pokłady siarki, a ta aktywuje enzymy, które wspomagają usuwanie z wątroby toksyn. Siarka również zabija bakterie chorobotwórcze, a to przecież także należy do obowiązków wątroby.
Wzmocnij leczenie herbatkami...
...z ostropestu plamistego. To źródło sylimaryny, która pobudza proces regeneracji komórek wątrobowych.
...z dziurawca. To podstawa ziołowych terapii w kamicy żółciowej i zastojach żółci.
...z karczocha. Regeneruje komórki wątroby i działa żółciopędnie. Pij napar, sok, wyciąg lub łykaj tabletki.
AGNIESZKA PACUŁA