Reklama

Gdy coś ci leży na wątrobie

Wesprzyj ją! Ten organ ma tyle pracy, że z ulgą przyjmie każdą pomoc!

Prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo zapracowana jest twoja wątroba. Odpowiada za mnóstwo funkcji życiowych: za wydzielanie żółci i trawienie tłuszczów, za spalanie węglowodanów i magazynowanie glukozy (czyli twojego paliwa), za wchłanianie witamin, za likwidowanie drobnoustrojów chorobotwórczych, za odtruwanie organizmu. Jak łatwo się domyślić, żeby wyrabiała się z obowiązkami, powinna być w dobrym stanie. A z tym różnie bywa!

Szkodzi jej nadmiar tłustych, ciężkostrawnych potraw, białe pieczywo, słodycze, alkohol, a także leki. Dlatego jeżeli zaczynają ci dokuczać wzdęcia, zaparcia, gazy i zgaga, wiedz, że pora wesprzeć wątrobę. Na szczęście są na to naturalne sposoby.

Reklama

Wsparcie z Japonii

Zacznij od alg. Spirulina i chlorella podratują dotknięty stłuszczeniem narząd. Japońscy lekarze już w latach 80. minionego wieku udowodnili, że algi przyczyniają się do regeneracji wątroby.

W skład tych morskich roślin wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe, białka, witaminy i minerały, dlatego warto je na stałe wprowadzić do jadłospisu - nawet jeśli wątrobie nic nie dolega.

Przysłużą jej się też warzywa i owoce o zielonym kolorze, np. sałata i jarmuż. Chlorofil dotlenia bowiem krew i ją oczyszcza, a więc wspiera wątrobę w odtruwaniu.

Sojusznicy z ciepłych krajów

Do wydalania toksyn przyczynią się też cytrusy. Cytryny, pomarańcze i grejpfruty zawierają specjalne enzymy, karotenoidy oraz kwas jabłkowy - wszystkie o takim właśnie działaniu. Grejpfruty są w dodatku źródłem naringiny - substancji, która przyspiesza spalanie tłuszczów.

Jeśli więc chcesz odciążyć wątrobę, nie odmawiaj sobie świeżo wyciskanego soku z grejpfruta!

Kolejnym sprzymierzeńcem tego zapracowanego organu jest awokado. Jedz je jak najczęściej. Zawiera ono glutation, który pomaga w magazynowaniu witamin oraz wspiera w usuwaniu pozostałości leków. Gdy więc twoja wątroba ma się nie najlepiej, albo gdy z racji innych schorzeń musisz przyjmować dużo lekarstw, zajadaj awokado: można je po prostu stosować jak masło do smarowania pieczywa.

Egzotycznie i swojsko

Posłuży ci też egzotyczna korzenna kurkuma. W smaku raczej neutralna - używa jej się głównie dla koloru (barwi na żółto). Doprawiaj nią dania, a przyspieszysz proces regeneracji tkanek wątroby.

Ten organ doceni też dobroczynne działanie kolendry - rośliny, która pomoże usunąć metale ciężkie. Leczniczo działają zarówno liście jak i nasiona. Doprawiaj nią zupy, mięsa, ryby, a także przetwory.

I oczywiście nie zapominaj o czosnku! Leczy on lub wspomaga leczenie wielu dolegliwości, nie inaczej jest z przypadłościami wątroby. W czosnku znajdziesz całe pokłady siarki, a ta aktywuje enzymy, które wspomagają usuwanie z wątroby toksyn. Siarka również zabija bakterie chorobotwórcze, a to przecież także należy do obowiązków wątroby.

Wzmocnij leczenie herbatkami...

...z ostropestu plamistego. To źródło sylimaryny, która pobudza proces regeneracji komórek wątrobowych.

...z dziurawca. To podstawa ziołowych terapii w kamicy żółciowej i zastojach żółci.

...z karczocha. Regeneruje komórki wątroby i działa żółciopędnie. Pij napar, sok, wyciąg lub łykaj tabletki.

AGNIESZKA PACUŁA

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama