Gdy coś cię użądli

​Pszczoła zostawia w skórze człowieka żądło, a z nim zbiorniczek z jadem. Osa atakuje, wyciąga żądło i odlatuje. Skutki dla poszkodowanego są jednak takie same: ból, zaczerwienienie skóry, obrzęk. Gdy ktoś ma nadwrażliwość na jad, sytuacja się komplikuje, bo może dojść do silnej reakcji alergicznej - wstrząsu anafilaktycznego.

Bądź ostrożna, jedząc i pijąc słodkie napoje na świeżym powietrzu
Bądź ostrożna, jedząc i pijąc słodkie napoje na świeżym powietrzu123RF/PICSEL

Co robić, jeśli:

Nie jesteś uczulona

Jeśli użądliła cię pszczoła, usuń żądło - nie chwytaj go palcami, bo wyciśniesz do organizmu całą zawartości woreczka jadowego; żądło trzeba delikatnie podważyć igłą, a potem zdrapać. Przemyj ranę. Przyłóż zimny okład - ze ściereczki i lodu. Wymieniaj go co parę chwil, by wciąż był zimny. Do miejsca użądlenia przyłóż surową cebulę. Pomoże też papka z rozpuszczonej aspiryny.

Masz alergię na jad 

Wezwij pogotowie. Zadzwoń pod 112 lub 999. Powiadom o użądleniu najbliższą osobę z otoczenia. Pierwsza pomoc!

Znajdź strzykawkę z adrenaliną i zrób sobie zastrzyk. Osoby, u których rozpoznano alergię powinny mieć ją przy sobie - w domu i na urlopie. Poproś o kostkę lodu do ssania - zmniejszy obrzęk górnych dróg oddechowych. Usuń żądło. Jeśli to nie ty, a osoba z najbliższego otoczenia ulega wstrząsowi, pomóż jej odnaleźć i zaaplikować lek. Włóż pen z adrenaliną do ręki poszkodowanemu, ale pamiętaj, że wstrzyknąć musi ją sobie sam. Wystarczy zdjąć końcówkę, wbić igłę w udo, nawet przez ubranie, i nacisnąć tłok do oporu.

Jak rozpoznać zagrożenie

Po użądleniu owada pojawia się: kichanie, kaszel krótki przyspieszony oddech zaczerwienienie twarzy, potem całego ciała wysypka obrzęk języka, gardła sine usta zawroty głowy

Zobacz także:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas