Gdy robi się zbyt gorąco

​Pocenie jest naturalnym procesem regulującym temperaturę ciała, dlatego częściej przydarza nam się latem i podczas dużego wysiłku fizycznego. Gdy jest obfite, można je ograniczyć, stosując kosmetyki blokujące wydzielanie potu.

Napary ograniczą pocenie, także wyeliminują przykry zapach potu
Napary ograniczą pocenie, także wyeliminują przykry zapach potu123RF/PICSEL

Specjalne preparaty (blokery) blokują ujścia gruczołów potowych hamując wydzielanie potu, ograniczając w ten sposób pocenie pach, stóp, rąk. Aplikuje się je co kilka dni na noc. Nie można ich stosować za długo. Oprócz mokrych plam na ubraniu, zroszonego potem czoła, wilgotnych dłoni i stóp, problemem może być zapach potu, za który odpowiadają bakterie. Tu także pomogą zioła. Kilkunastodniowe kuracje ziołowe z rumianku, orzecha włoskiego, szał- wii i pokrzywy oraz kąpiele - ograniczą pocenie i oczyszczą organizm, nie dając pożywki bakteriom. Czy możesz dłużej niż kilka dni przyjmować zioła - zapytaj lekarza, bo zioła często uczulają!

Szałwia i pokrzywa
Dwutygodniowa kuracja z szałwii i pokrzywy działa cuda. Łyżeczkę jednego ziela zalej szklanką wrzątku, odstaw, przecedź i wypij w kilku porcjach przed południem. Napar z drugiego zioła (przygotuj go tak samo) wypij po południu. Po 3 tygodniach zrób minimum tygodniową przerwę i, w razie potrzeby, powtórz kurację. Możesz przyjmować te zioła w tabletkach lub pić z nich sok.

Orzech włoski

Liście i łupiny orzecha włoskiego mają doskonałe właściwości ściągające. Kąpiel w odwarze stosuje się przy nadmiernej potliwości stóp i rąk, także na świerzb. Garść liści i łupin zalej 2 l wody, gotuj 15 min. Kąpieli stóp (rąk) zażywaj przed snem.

Rumianek

Dwie-trzy garście koszyczków rumianku zalej 2 l wrzącej wody, przykryj, odstaw do zaparzenia. Wlej napar do wanny z wodą, zanurz się i pozostań w kąpieli 15 min. Rumianek delikatnie reguluje pracę gruczołów potowych i oczyszcza. W celu wzmocnienia działania kąpieli codziennie pij filiżankę naparu z rumianku.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas