Goździki. Nie tylko aromatyczna przyprawa
Goździki wyróżniają się intensywnym aromatem, a ich walory smakowe doceniane są w gotowaniu od setek lat. Jednak to nie tylko przyprawa. Pąki goździkowca wykorzystywane są w ziołolecznictwie do poprawy nastroju oraz uśmierzania bólu. W jaki sposób wykorzystać ich właściwości?
Goździki to nierozwinięte pąki tropikalnego goździkowca - długowiecznego drzewa, które wydziela bardzo aromatyczny zapach. Zbieranie pąków nie należy do prostych zajęć. Trzeba robić to bardzo delikatnie i własnoręcznie, bez użycia mechanicznych rozwiązań.
Ich właściwości znane są od dwóch tysięcy lat. Wykorzystywano je w starożytnych Chinach, a później przywędrowały do Europy. W smaku przyprawa jest słodka i wydziela charakterystyczny, korzenny zapach. Najlepiej korzystać z goździków w oryginalnej formie i unikać tej sproszkowanej, gdyż łatwo traci aromat.
Na ból zęba i głowy
Przyprawa zawiera w sobie eugenol, który ma właściwości przeciwbólowe. Dlatego wykorzystywany jest często w ziołolecznictwie jako środek znieczulający. Goździk można przegryźć lub zrobić z olejku okład na bolące miejsce. Dzięki właściwościom odkażającym można nim wspomagać leczenie bolących aft i pleśniawek.
Jeśli dokucza wam ból głowy, to najlepiej wetrzeć w skronie olejek goździkowy, wymieszany z łyżeczką oleju cynamonowego. Takie połączenie pobudzi krążenie!
Na obniżenie cholesterolu
Goździki mogą również wpłynąć na poziom złego cholesterolu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców w San Francisco przyprawa zmniejsza u pacjentów ilość trójglicerydów i cholesterolu LDL oraz hamuje tworzenie substancji przyczyniających się do zawału serca oraz miażdżycy.
Na przeziębienie
Przeciwbólowe właściwości goździków mogą sprawdzić się również w wspomaganiu organizmu w walce z przeziębieniem. Przyprawę warto dodać do herbaty. Regularne picie naparu prawdopodobnie wpłynie pozytywnie na stan zdrowia: złagodzi kaszel, udrożni nos oraz zmniejszy stan zapalny w gardle.
Zobacz także: