Groźny mróz

Gdy temperatura spada poniżej zera, łatwo o odmrożenie. Najbardziej narażona jest twarz. Jak ją chronić, aby nie dopuścić do uszkodzenia tkanek?

Gdy czujesz, że twarz zaczyna piec, powinnaś jak najszybciej przywrócić krążenie w skórze
 © Panthermedia
Gdy czujesz, że twarz zaczyna piec, powinnaś jak najszybciej przywrócić krążenie w skórze
 © Panthermedia

Niska temperatura powoduje zlepianie się czerwonych krwinek w naczyniach krwionośnych skóry. Tworzą się wówczas zakrzepy, krążenie ulega zakłóceniu i tkanki zaczynają obumierać.

Niepokojące objawy

Skóra najpierw blednie, później czerwienieje, na końcu sinieje. Przy silniejszych odmrożeniach pojawiają się pęcherze. Zmarznięciu towarzyszy zmniejszenie czucia. Później, kiedy odmrożenie ustępuje, twarz jest obrzmiała, czujesz piekący ból i swędzenie. Wszystkie te objawy ustępują po kilku dniach. Ale ból i wrażliwość na wahania temperatury mogą pojawiać się jeszcze przez wiele lat.

Bądź zabezpieczona

Gdy wychodzisz na mróz, nawet na kilkanaście minut, posmaruj skórę najpierw tłustym lub półtłustym kremem, a gdy preparat się wchłonie, nałóż podkład. Zimowe kremy zawierają m.in. ekstrakty z miodu, wyciąg ze słonecznika, glicerynę, oliwę i olej z palmy. Preparaty ochronne mają też witaminę B3 i filtry UV, bo odbijające się od śniegu słońce może podrażnić skórę. Pamiętaj, aby natłuszczać usta i płatki uszu. Zrezygnuj z kolczyków i klipsów, które mogą spowodować odmrożenie uszu. Zawsze wkładaj czapkę lub kaptur (przez odkrytą głowę tracisz nawet 80 proc. ciepła).

Pierwsza pomoc

Gdy czujesz, że twarz zaczyna piec, powinnaś jak najszybciej przywrócić krążenie w skórze. Nie nacieraj jednak twarzy śniegiem, najlepiej ogrzej ją ciepłymi dłońmi. Aby się szybko rozgrzać, wypij dobrze osłodzoną ciepłą herbatę lub kawę. Doskonały jest rosół. W żadnym wypadku nie rozgrzewaj się alkoholem, który co prawda rozszerza naczynia krwionośne, ale powoduje utratę ciepła. Po wejściu do ciepłego pomieszczenia, trzymaj się z daleka od kaloryferów czy piecyków. Pozwól skórze powoli odtajać. Gdy krążenie wróci do normy, oczyść twarz mleczkiem i połóż grubą warstwę kremu, który uzupełni niedostatek wilgoci w naskórku. Na noc użyj kremu regenerującego.

Jolanta Głodowska

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas