Grzybica paznokci. Jak ją wyleczyć?
Grzybica stóp i paznokci zyskała miano plagi społecznej, gdyż cierpi na nią już 30 procent Polaków. Jest to choroba zakaźna. Gdy nie jest leczona, może trwać latami.
Podatne na zarażenie grzybicą są osoby z zaburzeniami układu odpornościowego, układu krążenia, z zaburzeniami hormonalnymi, żołądkowo-jelitowymi, przyjmujące sterydy, chorzy na cukrzycę, pacjenci z niedokrwistością, osoby otyłe. W grupie podwyższonego ryzyka są też osoby starsze, ze względu na częstsze występowanie u nich schorzeń ogólnoustrojowych.
Do zakażenia dochodzi najczęściej w łaźniach, saunach, basenach, pod prysznicami. Sprzymierzeńcem grzybów jest też nieprzewiewne obuwie i skarpetki z włókien sztucznych, w którym nogi są przegrzane, spocone i wilgotne.
Gdy swędzi, piecze i boli...
Infekcja rozwija się najpierw między palcami stóp i przenosi na podeszwy. Skóra swędzi, piecze, boli, naskórek staje się zmacerowany oraz zaczerwieniony, z sączącymi się miejscami, które brzydko pachną. Takie objawy ma najbardziej rozpowszechniona grzybica międzypalcowa.
Nieleczona choroba przenosi się na paznokcie nóg oraz rąk. Zaczyna się od przebarwienia bocznej części paznokcia na kolor biały, żółty lub szaroczarny. Potem cała płytka zaczyna grubieć i unosić się. Brzegi paznokci są postrzępione i obnażają łożysko przykryte masami rogowymi. Bolą przy najmniejszym ucisku.
Paznokcie u rąk rosną sześć miesięcy, u nóg – dwanaście, zakażenie wymaga więc długiej kuracji, pod nadzorem dermatologa. W pierwszej fazie grzybicy często wystarcza jednak leczenie miejscowe, które polega na smarowaniu zakażonego miejsca specjalnym kremem, maścią lub płynem.
Gdy zauważysz zmianę koloru płytki, poczujesz swędzenie i pieczenie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Zobacz także: