Grzybica. Pozbądź się jej w zalążku

Jak pozbyć się nawracającej grzybicy stóp i paznokci?

Buty, które nie przepuszczają powietrza, wywołują zapalenia skóry
Buty, które nie przepuszczają powietrza, wywołują zapalenia skóry 123RF/PICSEL

Wysokie temperatury, kąpiele w basenie i chodzenie boso mogą być doskonałymi warunkami dla rozwoju grzybicy.

Kto jest narażony?

Pierwsze objawy można łatwo przegapić. To: zaczerwienienie stóp, zmarszczony naskórek między palcami, podłużne nadżerki, swędzenie i nieprzyjemny zapach potu. Zwykle zgłaszamy się do lekarza, dopiero gdy choroba się rozwinie i zaatakuje paznokcie, a wtedy leczenie trwa o wiele dłużej. 

Dlatego warto obserwować swoje stopy i działać od razu. Najbardziej zagrożone grzybicą są osoby cierpiące na cukrzycę, astmę, alergicy, ludzie starsi i pacjenci po kuracjach antybiotykami. Rozgrzej 500 g smalcu. Na rozgrzany tłuszcz wrzuć cztery garście drobno pokrojonego nagietka (liści, łodyg i kwiatów). 

Chwilę pomieszaj i zdejmij z kuchenki. Przykryj i odstaw na 24 godziny. Na drugi dzień maść podgrzej, przesącz przez ściereczkę. Smaruj chorą skórę stóp dwa razy dziennie. 

Okłady z cebuli

W małej ilości wody rozgotuj cebulę. Przykładaj ją na noc do paznokci, owijaj bandażem, na koniec włóż skarpetki. Kuracja trwa 8-9 dni. Każdego dnia gotuj świeżą cebulę.

Kąpiel z listkami laurowymi

Garść pokruszonych listków wrzuć do litra wody i gotuj 10 minut. Odwar dolej do miski z chłodną wodą. Mocz stopy codziennie 15 minut, do ustąpienia objawów.

Mieszanka octu jabłkowego i arniki

Dwie szklanki octu jabłkowego lekko podgrzej. Wlej do słoika i dodaj szklankę suszonych kwiatów arniki. Wymieszaj i odstaw na tydzień. Przecedź do czystego słoiczka. Miksturę przechowuj w lodówce. Wcieraj w zainfekowaną skórę dwa razy dziennie przez miesiąc.

Napar z chmielu

Zalej dwie  łyżki szyszek chmielu 0,5 l wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem do zaparzenia na 10 minut. Gdy ostygnie, przemyj stopy naparem.

Olejek można kupić w aptece i te są najlepsze. Nie trać czasu na eksperymenty
Olejek można kupić w aptece i te są najlepsze. Nie trać czasu na eksperymenty123RF/PICSEL

Kąpiele z olejkami

Herbaciany

Pięć kropli olejku dodawaj do kąpieli stóp albo wcieraj go codziennie w dotknięte chorobą miejsca. Szybciej zwalczysz infekcję. 

Z mięty pieprzowej

Do miski ciepłej wody dodaj dwie krople olejku miętowego i cztery  krople rumiankowego. Uśmierzysz swędzenie. 

Ekstrakt z pestek grejpfruta 

Gotowy, organiczny ekstrakt z pestek grejpfruta kupisz w sklepie zielarskim lub z żywnością ekologiczną. Hamuje rozwój bakterii, grzybów i wirusów. Dodawaj parę kropli ekstraktu do kąpieli stóp. Ważna profilaktyka Dbaj o to, by skóra stóp była zawsze sucha. 

Poza tym: nie noś skarpet i butów z tworzyw sztucznych; postaw na bawełnę i naturalną skórę, w których stopa może oddychać (ale nawet takie obuwie warto często zmieniać, by nie doszło do zawilgocenia), stosuj lakiery przeciwgrzybicze do paznokci, zabezpieczające płytkę (np. zanim zrobisz sobie manikiur hybrydowy).

Zobacz także: 

Zdrowe zęby dzięki nowym technologiomStyl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas