Grzyby: Czy naprawdę warto je jeść?

W Polsce cenimy je przede wszystkim za wyjątkowy smak. Ale jest więcej powodów, dla których warto jeść grzyby.

article cover
baffos123RF/PICSEL

Grzyby: Czy naprawdę warto je jeść?

W trosce o dobrą  sylwetkę

Grzyby dostarczają stosunkowo niewiele kalorii: 100 g pieczarek to tylko 15 kcal, kurek – 18 kcal,  borowiki dadzą nam 33 kcal. Grzyby niemal nie zawierają tłuszczu. Ponadto składają się głównie z wody i mają sporo błonnika, który zapewnia poczucie sytości i usprawnia trawienie, utrzymuje też przemianę materii na wysokim poziomie. Dlatego są doskonałe dla osób na dietach odchudzających oraz zalecane dbającym o linię.
Kto powinien zachować umiar w jedzeniu? 

Trzeba pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne. Zawierają również słabo trawiony, nierozpuszczalny błonnik (chitynę). Nie rozpuszczają jej kwasy żołądkowe. To właśnie dlatego grzybów nie powinny jeść osoby mające problemy trawienne.
Składniki odżywcze

Grzyby dadzą nam sole mineralne. Czy mają ich dużo, czy niewiele – w dużej mierze zależy to od ściółki, w której rosły. Są także źródłem (choć niezbyt bogatym) witaminy C oraz A w postaci karotenu (najwięcej mają go kurki). Dużo więcej mają witamin z grupy B (B1 i B2). Dostarczą też prowitaminy D (ergosterol) oraz polifenoli (np. kwas galusowy),  które wpływają korzystnie  na układ odpornościowy.
Jak je przyrządzać?

Borowiki najlepiej ususzyć w suszarce lub na słońcu. Suszone grzyby zalej oliwą – powstanie smakowita oliwa do sałat i marynowania mięsa. Kozaki warto kisić. Maślaki po usunięciu skórki z kapelusza są idealne na sos lub zupę, ale u niektórych osób mogą wywołać alergię.

Źródło: Świat i Ludzie
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas