Hiponatremia. Zatopione minerały
Zapotrzebowanie na płyny zwiększa się podczas uprawiania sportu lub innego wysiłku fizycznego. Należy uważać. Nadmierne spożycie wody wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki i minerały. Hiponatremia szerzy się nie tylko wśród sportowców.
Utrata wody podczas sportu
Podczas biegu wraz z potem średnio tracimy od jednego do dwóch litrów wody na godzinę (to, ile potu wydzielamy, jest kwestią indywidualną i dwie osoby o tej samej masie ciała przy tym samym wysiłku w identycznych warunkach wydzielają zupełnie inne objętości potu).
Ile wody tracimy podczas biegu?
Do pokonania maratonu zawodnik ważący 70 kg zużywa 2950 kcal, co oznacza utratę prawie trzech litrów wody. Aby nie dopuścić do odwodnienia, należy na trasie biegu wypić trzy litry wody. Jeżeli nie uzupełnimy tego deficytu, mięśnie otrzymają mniej tlenu i odprowadzą z nich mniej ciepła, a tym samym skumuluje się w nich więcej ubocznych produktów przemiany materii.
Co istotne, na przykład w czasie biegu maratońskiego zawodnik nie zdaje sobie sprawy z odwodnienia. Podczas dużego odwodnienia następuje wzrost częstości skurczów serca, co pozwala mu na kolejne wydatki energii.
Czy można pić za dużo wody?
Tak. Przesadzają z tym także sportowcy. 3,5 tysiąca maratończyków z Nowojorskiego Biegu trafiło w 2004 roku do szpitali z powodu nadmiernego spożycia wody (hiponatremii). Przesada z przyjmowaniem zbyt dużej ilości płynów w stosunku do potrzeb rozcieńcza sód we krwi. Zbyt niskie stężenie tego pierwiastka doprowadza do wymiotów, zaburzeń świadomości, drgawek, a nawet zgonu.
Zobacz także: