Homeopatia. Na co pomaga i kiedy warto ją stosować?

​Dla jednych białe granulki to tylko cukier i woda. Innym pomogły w niejednej chorobie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że homeopatia jest komplementarną częścią medycyny uznaną przez Światową Organizację Zdrowia.

Leczenie homeopatyczne powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim
Leczenie homeopatyczne powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim123RF/PICSEL

Tę metodę leczenia można stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. To dlatego, że preparaty homeopatyczne nie zawierają żadnych toksycznych substancji, ani nie wchodzą w interakcje z innymi lekami.

Wielu lekarzy stosuje je u swoich pacjentów jako terapię wiodącą, jak również uzupełniającą. Dlatego warto wiedzieć, na czym polega i w jakich dolegliwościach może nam pomóc?

Jak działa homeopatia?

Podobne leczy podobne 

To jest istota leczenia homeopatycznego. Polega na stosowaniu leków zawierających bardzo małe dawki substancji aktywnych, które w dawkach większych wywołują u osoby zdrowej objawy podobne do objawów chorobowych. Innymi słowy - skoro cebula wywołuje łzawienie oczu i katar, w takim razie wyciąg z niej, ale maksymalnie rozcieńczony, okazuje się być skutecznym antidotum na przezroczysty, lejący się z nosa katar. I tak właśnie działają leki w homeopatii. 

To nie jest też żadne ziołolecznictwo


Leki homeopatyczne są pochodzenia naturalnego. Powstają na bazie roślin, zwierząt i minerałów, ale nie są ziołami. 

Leki homeopatyczne dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta
Leki homeopatyczne dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta123RF/PICSEL

Kiedy wizyta u homeopaty? 

Bez recepty dostaniemy w aptece leki homeopatyczne na siniaki, bóle mięśni, przeziębienie czy katar. Na te proste dolegliwości możemy zastosować leczenie na własną rękę. W ostrym przebiegu choroby zaleca się początkowo częste podawanie leku, np. co godzinę, a w miarę poprawy - rzadsze. 

Jeśli jednak nasze metody nie działają, wtedy lepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeśli schorzenie jest przewlekłe, wtedy lekarz-homeopata musi przeprowadzić bardzo długi wywiad, aby dobrać najlepszą terapię dla danego pacjenta. 

Ważne są nie tylko dolegliwości fizyczne chorego, ale również jego odczucia, emocje i ogólna kondycja. Lek dobierany jest indywidualnie, a nie wyłącznie tylko do schorzenia. Bo każdy z nas choruje inaczej. Nie liczmy też na cuda - w przypadku przewlekłej dolegliwości, efekty leczenia mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach. 

Każdy lekarz-homeopata musi mieć ukończone studia medycyny klasycznej. Aby mógł wykorzystywać homeopatię w swojej praktyce, musi też mieć zaliczone specjalistyczne kursy organizowane przez towarzystwa lekarskie. We Francji, Niemczech czy Austrii homeopatia jest nawet wykładana na niektórych uniwersytetach. Wizyta u homeopaty wygląda podobnie jak u innego lekarza. Czasem trwa dłużej, a czasem krócej. Wszystko zależy od rodzaju choroby.

Po homeopatię mogą sięgać nawet kobiety w ciąży
Po homeopatię mogą sięgać nawet kobiety w ciąży123RF/PICSEL

Sprawdza się u dzieci, dorosłych i seniorów. Ponieważ substancje lecznicze w lekach homeopatycznych występują w bardzo małych ilościach można je stosować od najmłodszych lat aż do późnej starości. Nawet kobiety w ciąży i te karmiące mogą po nie sięgać bez obaw o skutki uboczne. Tym bardziej homeopatią mogą się wspierać osoby starsze, które biorą bardzo dużo leków i cierpią na wiele przewlekłych chorób. Te preparaty nie wchodzą w reakcje z innymi środkami, ani nie obciążają dodatkowo organizmu. Dlatego mogą być uzupełnieniem tradycyjnego leczenia. 

Na co pomaga?

Homeopatia to broń do walki z wieloma chorobami. Daje ona szczególnie dobre efekty w terapii schorzeń przewlekłych, alergii, zakażeń górnych dróg oddechowych, zaburzeń ze strony układu pokarmowego i wspomagająco przy zmniejszaniu skutków ubocznych chemio- i radioterapii. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona cudownym lekiem na wszystkie dolegliwości. 

Często dopełnia tylko inne metody leczenia i pozwala na zmniejszenie dawek leków chemicznych. Ponadto w przypadku choroby przewlekłej, leczenie wymaga regularnych konsultacji z lekarzem. I jeszcze jedno - jak każda metoda nie daje stuprocentowej pewności na wyzdrowienie. Wiele zależy od organizmu i naszej konsekwencji w leczeniu. Ale na pewno jest to metoda bezpieczna i pozbawiona skutków ubocznych. 

Zobacz także: 

Blondynce, takiej jak Katarzyna Skrzynecka, niezwykle pasuje taki odcień niebieskiego.
Katarzyna Skrzynecka po urlopie wygląda na niezwykle wypoczętą.
Katarzyna Skrzynecka na premierze  musicalu "Rock of Ages" w warszawskim Teatrze Syrena.
Premiera odbyła się w Teatrze Kamienica.
+9
"Naprawdę się wzruszyłam! Dopiero teraz mi to mówisz?" Styl.pl/materiały prasowe
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas