I ty możesz mieć ból z głowy
Odbiera radość życia, uniemożliwia pracę, przeszkadza nawet usnąć. Ból głowy. Znów cię dopadł i nie chce opuścić. Dlaczego boli? Czasem powodem jest brak snu, nadmiar kawy, głód, zwykła miesiączka, stres, albo... zmiana pogody. Aż 80 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn cierpi co jakiś czas na ból głowy.
Nie biegnij do apteki po tabletki. Farmaceutyki zawsze mają jakieś skutki uboczne. Lepiej sięgnij po pomoc do spiżarni lub ziołowej apteczki. Niekiedy pomaga relaks, spacer po świeżym powietrzu albo sen. Jeśli głowa boli cię nadal, weź głęboki oddech. Zamknij usta i zatkaj jedną dziurkę nosa. Drugą dziurką wciągaj powietrze przez 4 s po czym je wypuść. Następnie powtórz czynność z drugą dziurką. Weź kąpiel z naparem z melisy: dwie łyżki stołowe listków melisy zalej litrem gotującej się wody i odstaw pod przykryciem na 20 min. Następnie odcedź i dodaj do kąpieli. Zanurz się w niej na kwadrans.
Imbir - Jedz imbir, łagodzi migrenowe bóle głowy. Najlepszy jest świeży korzeń imbiru, ale może być suszony, sproszkowany wymieszany z wodą albo marynowany. Zjedz go natychmiast, gdy tylko poczujesz pierwsze sygnały nadchodzącej migreny.
Melisa i wierzba - Łyżeczkę (do herbaty) listków melisy zalej filiżanką gorącej wody, odstaw na 10 min, przecedź. Pij klika razy w ciągu dnia. Z kory wierzby białej: łyżeczkę do herbaty kawałków suszonej kory wierzbowej wsyp do garnka, zalej szklanką wody i krótko zagotuj. Odstaw na 5 minut pod przykryciem, potem przecedź i wypij.
Lawenda - Gdy boli cię głowa, wetrzyj mocno w nasadę włosów olejek lawendowy. Pomocne mogą też być: olejek miętowy, eukaliptusowy, kamforowy, sosnowy i jodłowy. Dobrze wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Ziemniaki - Na ból głowy spowodowany napięciem karku najlepszy jest okład z ziemniaków. Ugotuj kilka w mundurkach. Miękkie włóż do małego lnianego lub płóciennego woreczka i rozgnieć. Tak przygotowany, jeszcze gorący, woreczek połóż na karku. Trzymaj tak długo, aż rozluźni mięśnie i w ten sposób usunie ból głowy.