Intymne S.O.S.

Nadżerka nie musi powodować dolegliwości. Ważne są więc kontrole u ginekologa.

 
 poboczem.pl
Pamiętaj! Na 3-4 dni przed badaniem cytologicznym nie stosuj żadnych leków ani dopochwowych
środków antykoncepcyjnych. Przez dwa dni przed cytologią powstrzymaj się też od współżyciapoboczem.pl

Rocznica ślubu zapowiadała się wyjątkowo. Marek trzymał w szufladzie dwa bilety do Paryża! Gdy w tym uroczystym dniu wręczył jej kopertę, omal nie skoczyła pod sufit z radości. Weekend w jednym z najwspanialszych miast świata okazał się rzeczywiście spełnieniem marzeń!

Niestety, czar prysł dwa dni po powrocie, gdy Anka zgłosiła się na umówioną wcześniej wizytę kontrolną u ginekologa. – Ma pani niewielką nadżerkę na części pochwowej szyjki macicy. Nabłonek jest zaczerwieniony, co wskazuje na stan zapalny. – Czy może mi grozić rak? – przeraziła się Anna. – Nie ma powodów do niepokoju, ale nadżerki nie wolno lekceważyć – odparł ginekolog. – Nieleczone zmiany zapalne sprzyjają powstawaniu komórek nowotworowych.

Gałki z antybiotykiem okazały się skuteczne i podczas wizyty kontrolnej nie było już śladu po infekcji. Po leczeniu nadżerki obowiązkowo trzeba jeszcze wykonać badanie cytologiczne. U Anki wypadło ono pomyślnie – w pobranych z szyjki macicy tkankach nie stwierdzono komórek dysplastycznych (nieprawidłowych), mogących przekształcić się w nowotwór.

Po pierwsze profilaktyka!

Pamiętaj o odwiedzaniu ginekologa co najmniej dwa razy w roku. Wybieraj lekarzy, którzy dysponują sprzętem do USG i wykonują badania transwaginalne. Sprawdzaj też poziom hormonów płciowych (zaburzenia hormonalne sprzyjają tworzeniu się zmian na nabłonku).

Regularnie zgłaszaj się na cytologię. Rób ją w środku cyklu miesiączkowego. Przed badaniem pytaj lekarza, czy posługuje się szczoteczką (tak powinno przebiegać profesjonalne pobranie materiału). Jeśli ostatnio miałaś grupę I, wystarczy robić cytologię raz na 1,5 roku. Gdy stwierdzono u ciebie grupę II – idź na badanie raz na rok.

Chroń się przed zakażeniami. Jeśli nie masz stałego partnera, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia. W przypadku skłonności do infekcji dróg rodnych profilaktycznie stosuj preparaty probiotyczne.

Reaguj natychmiast. Jeśli dokucza ci świąd lub pieczenie, od razu przemyj okolice intymne ciepłym roztworem Tantum Rosa lub posmaruj żelem Vagisil.

Plamisz? Idź do lekarza. Plamienia mogą być objawem nadżerki, kłykcin, polipa szyjki macicy, mięśniaków. Często sygnalizują zaburzenia w wydzielaniu hormonów. Lecz każdą infekcję dróg rodnych. Pamiętaj, że długotrwałe stany zapalne wybitnie sprzyjają nie tylko powstawaniu nadżerek, ale również procesom nowotworowym. Dbaj o higienę. Stosuj płyny do higieny intymnej (o odczynie pH ok. 5,5), najlepiej z probiotykami. Zaprowadź też córkę do lekarza. Nadżerki są częste u dziewcząt. Zwykle nie trzeba ich leczyć, ale konieczne są okresowe kontrole.

Jaka terapia pokona nadżerkę?

• Leczenie zaczyna się zwykle od zastosowania środków farmakologicznych. Aplikuje się je wprost na chore tkanki. Jeśli nie zlikwidują stanu zapalnego, konieczny jest zabieg elektrokoagulacji (wypalania prądem) lub kriokoagulacji ciekłym azotem, ewentualnie zabieg chemicznego zniszczenia chorego nabłonka. Lekarz może też w tym celu wykorzystać laser.

• W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się metody bardziej inwazyjne - wyłyżeczkowanie fragmentu chorej szyjki macicy.

• Radykalną metodą terapii jest usunięcie chorych tkanek nożem elektrycznym (elektrokonizacja).

Na żywo 15/2011

Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas