Jak bezpiecznie przyjmować leki latem?
Ciepło i słońce mogą sprawić, że twoje leki zamiast leczyć, mogą ci zaszkodzić. Jak temu zaradzić?
Najpierw zapytaj w aptece, czy lek powinien być przechowywany w lodówce. Jeśli tak, to poproś o opakowanie utrzymujące temperaturę W nim możesz dowieźć lek do domu - opakowanie trzyma temperaturę do dwóch godzin.
Jeśli już wiesz, że leki, które kupujesz, wymagają niskiej temperatury, zabierz na zakupy termoizolacyjną torbę.
Niektóre powinny być przechowywane wyłącznie w lodówce. To m.in. insulina, antybiotyki, ampułkostrzykawki z heparyną, leki z nystatyną, niektóre probiotyki i krople do oczu.
Po niektórych lekach lepiej nie przebywaj na słońcu. Może to skończyć się poparzeniem, wysypką, bąblami czy przebarwieniami na skórze.
Dotyczy to np. leków moczopędnych, obniżających cholesterol i trójglicerydy (głównie z fibratami), antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, przeciwcukrzycowych, przeciwbólowych z grupy NLPZ doustnych oraz w żelach i maściach, m.in. z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, diklofenakiem, naproksenem, a także leków na nadciśnienie oraz antyarytmicznych mających w składzie propranolol, amiodaron czy chinidynę.
Nie przechowuj leków w miejscu silnego nasłonecznienia czy o dużej wilgotności. Nie zostawiaj ich na parapecie, w pobliżu okna, kuchenki, w łazience.
Zobacz także: