Reklama

Jak chronić się przed żylakami?

Nabrzmiałe łydki, ciężkie nogi, opuchnięte kostki to objawy, których nie wolno lekceważyć. Wstań z kanapy i rozruszaj nogi. Zacznij od częstych spacerów. A poza tym...

Trzymaj linię

Zbyt duża masa ciała obciąża układ krwionośny: tkanka tłuszczowa utrudnia przepływ krwi, zwiększa się ciśnienie w żyłach kończyn dolnych.

Wprowadź zmiany w swoich nawykach żywieniowych. Jedz śniadania i nie objadaj się wieczorem. Zrezygnuj z ciast i słodyczy, tłustych mięs i sosów, białego pieczywa. 

Masuj nogi

Rano, jeszcze w łóżku, "rozbudź" żyły, masując je kolistymi ruchami od kostek aż po pachwiny. Rób to dłońmi lub miękką, suchą gąbką.

Wieczorem możesz wzmocnić efekt, rozcierając w dłoniach lub nakładając na skórę nóg ocet jabłkowy. Poprawia przepływ krwi w żyłach, zmniejsza obrzęki oraz uczucie ciężkich nóg. 

Masuj łydki w ciągu dnia, np. gdy oglądasz ulubiony serial. Od kostek do kolan gładź łydki całą dłonią, tak jakbyś wygładzała właśnie założone rajstopy. Potem przeciągnij po łydkach opuszkami palców, tak jakbyś rysowała pionowe linie. 

Reklama

Nie stój za długo

Praca na stojąco sprzyja zastojowi krwi w żyłach nóg, a to skutkuje obrzękami, uczuciem ciężkich nóg i żylakami.

Dlatego gdy prasujesz, gotujesz, myjesz okna, co 10 minut zmieniaj pozycję ciała. Np. stawiaj raz jedną, raz drugą nogę na niewysokim stołeczku.

Co trzymasz na kolanach?

Od jamy brzusznej przez pachwiny do ud biegną ważne naczynia krwionośne i krew na tym odcinku powinna móc swobodnie przepływać.  

By zablokować odpływ krwi z podudzi, wystarczy nacisk kilku kilogramów. Dlatego nawet gdy dziecko jest lekkie, uciska twoje uda. Z tych samych powodów nie trzymaj w autobusie czy pociągu na kolanach ciężkich toreb. 

Siadaj na piłce

Gdy zbyt długo siedzisz na zwykłym krześle, uciskasz podudzia, a żyły są w bezruchu i krew spływa w dolne partie ciała. 

Natomiast siedzenie na piłce do fitnessu wymaga złapania równowagi - a to skłoni mięśnie do wysiłku, co z kolei pobudzi do pracy żyły. Siadaj na niej choćby podczas oglądania telewizji. Balansuj, podskakuj, stawiaj stopę na palcach.

Mierz kostki

Przy niewydolności żylnej puchnięcie kostek, łydek, ale i nadgarstków to codzienność - dochodzi bowiem do zatrzymywania wody w tkankach. 

Sprawdzaj, czy kostki puchną tak samo po obu stronach. Jeśli jedna jest obrzęknięta bardziej, może zapowiadać zakrzepicę. Koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Zadbaj o to, by w twoich codziennych posiłkach znalazło się miejsce dla produktów bogatych w minerały i witaminy.

Witamina C

Pobudza produkcję kolagenu i wzmacnia ściany naczyń. Jej źródłem są: czarne porzeczki, truskawki, dzika róża, cytrusy, czerwona papryka, natka pietruszki;

Rutyna 

Poprawia przepływ krwi, zmniejsza ból i uczucie ciężkich nóg. Występuje w: gryce, jabłkach, wiśniach, winogronach, brokułach, cebuli, śliwkach, pomidorach, marchwi oraz owocach cytrusowych (zwłaszcza w ich białej wewnętrznej skórce);

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 

Mają działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, zmniejszają ryzyko wystąpienia zatorów żylnych. Ich źródłem są: tłuste ryby morskie, siemię lniane, awokado, olej rzepakowy i lniany, orzechy włoskie.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: żylaki
Reklama
Reklama
Reklama