Jak leczyć mięśniaki?
Ginekolog coraz częściej ordynuje leki hormonalne, powodujące kurczenie się guzków. U pań, które już rodziły, przeważają zabiegi chirurgiczne.
To nic poważnego - pocieszała się Gabriela. Zresztą na pewno nic jej nie jest, tylko bardziej krwawi podczas miesiączek i pobolewa ją brzuch. 45-latka była pewna, że to przejściowe zaburzenia i wszystko szybko wróci do normy. Jednak objawy nasilały się! Gdy krwawienie trwało prawie tydzień, postanowiła pójść do ginekologa.
Badanie przy pomocy wziernika nie wykazało wprawdzie zmian na nabłonku pochwy i szyjki macicy, ale lekarza zaniepokoiła guzkowata zmiana, którą wyczuł dłonią w podbrzuszu pacjentki. Ginekolog przeprowadził USG transwaginalne. Na ekranie monitora widać było nieco przerośnięte endometrium - grubość błony śluzowej wynosiła ok. 6 cm. Centralnie usytuowane były dwa spore mięśniaki. To właśnie z ich powodu krwawienia menstruacyjne przedłużały się i były obfite. - Mięśniaki powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych, częstych u kobiet po 45. roku życia. W tym okresie fizjologicznie spada u pań stężenie progesteronu - tłumaczył ginekolog. - Łagodne guzki w macicy rzadko złośliwieją, jednak w żadnym wypadku nie należy zwlekać z ich leczeniem. Wcale nie musi być ono równoznaczne z operacją, ponieważ w większości przypadków udaje się je zmniejszyć farmakologicznie. Gdy mięśniaki są małe lub średnie, powinna wystarczyć terapia hormonalna (stosuje się octan uliprystalu).
- Ale moja koleżanka dostała skierowanie na wycięcie mięśniaków - powiedziała Gabriela. - Czasem rzeczywiście wyłuskuje się je z jamy macicy - odparł lekarz. - Cały narząd usuwa się wtedy, gdy inne metody nie skutkują, a guzki są duże i powodują silne krwawienia. U pani jednak o radykalnym zabiegu nie ma mowy. Jeżeli nie obkurczyłyby się pod wpływem leczenia hormonalnego, należałoby rozważyć embolizację, czyli zabieg wykonywany bez rozcinania brzucha. Jakie zalecenia dostała pacjentka?
Po zakończeniu leczenia octanem uliprystalu zgłoś się na kontrolne badania krwi i USG macicy.
Aby wyrównać niedobory żelaza, zadbaj o specjalną dietę - częściej jedz czerwone mięso, wątróbkę, sezam, suszone daktyle i figi. Przyswajanie żelaza zwiększysz, spożywając zieleninę bogatą w kwas foliowy i witaminę C.
Jeżeli masz sporą nadwagę, schudnij - u kobiet ważących ponad 75 kg ryzyko mięśniaków jest aż trzy razy wyższe niż u pań o prawidłowej sylwetce. Aby zdrowo chudnąć, zmniejsz swoją dzienną dawkę kalorii o 100 lub 150 kcal. Najłatwiej to zrobić, ograniczając ilość pieczywa i rezygnując z produktów z białej mąki.
Gdyby po kilku latach mięśniaki nawracały, leczenie hormonalne można powtórzyć. Nie ma ono negatywnego wpływu na organizm.
Dla kogo embolizacja?
Embolizacja jest mniej inwazyjna od tradycyjnego cięcia. Lekarz wprowadza bowiem narzędzia chirurgiczne przez pochwę. W ten sposób może wyłuskać nawet kilka mięśniaków. l Rzadziej wykonuje się zabiegi embolizacji polegające na podawaniu bezpośrednio do tętnic macicznych substancji blokujących dopływ krwi do guzków. Efektem jest ich kurczenie się.
Embolizacji nie można jednak zastosować u pań z dużymi mięśniakami. Dobór optymalnej metody zależy również od usytuowania tych zmian. l Tradycyjną histeroskopię, czyli usunięcie całej macicy, zaleca się paniom po 45. roku życia.