Jak nie oblać się potem
Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny. Dzięki niemu nasz organizm sam się chłodzi. Czasem jednak nasze gruczoły są zbyt aktywne. O czym to świadczy?
Człowiek ma około 2 milionów gruczołów potowych. Nie występują one jedynie na wargach. Największe zgromadzenia gruczołów są w okolicach pach, dłoni i czoła. Tu pocimy się najintensywniej. Choć sam pot jest teoretycznie bezwonny, pewne potrawy mogą wpływać na jego zapach.
Kiedy się pocisz, dochodzi do szybkiego namnażania bakterii i to one odpowiadają za przykrą woń. Jeśli jednak jesz dużo ostrych potraw, czosnku czy cebuli, a także palisz papierosy lub pijesz alkohol, odbija się to na zapachu twojego potu.
Pocimy się nie tylko z gorąca, ale i z emocji. Kiedy się denerwujesz, uwalniane są hormony (m.in. adrenalina), które przyspieszają metabolizm. Uaktywniają się inne gruczoły potowe. Te "chłodzące", ekrynowe, wydzielają sól i wodę. W stresie działają również gruczoły apokrynowe, wytwarzające pot z białkiem i tłuszczem. Ten rodzaj potu ma przykry zapach. Jest to swoisty sygnał alarmowy. Nadmierne pocenie się może świadczyć o chorobie.
Najczęściej obfite poty towarzyszą zaburzeniom na tle neurologicznym, endokrynologicznym (takim jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy), a także nowotworom. Zazwyczaj jednak są tylko jednym z objawów tych schorzeń. Niektóre leki mogą też stymulować organizm do produkcji potu.
Jeśli to zauważysz, skonsultuj z lekarzem stosowanie zamiennika. Tryb życia i nawyki mogą zredukować produkcję potu. Czasami obfite pocenie się jest cechą naszego organizmu. Żeby mniej odczuwać jego skutki, pij dużo wody, naparów z mięty lub korzenia łopianu. Pot zatrzymuje się na włosach, powodując przykry zapach, warto depilować pachy. Noś ubrania z naturalnych tkanin.
Higiena to podstawa! Dezodorant nie wystarczy. Warto stosować apteczne antyperspiranty (często zaleca się ich stosowanie na noc). Myj się nie tylko rano i wieczorem, ale też w ciągu dnia.
SHOW 16/2017