Reklama

Reklama

Jak obniżyć cholesterol

​Zanim sięgniesz po leki, najpierw zmień nawyki żywieniowe, zacznij się gimnastykować i wypróbuj naturalne kuracje.

Ponad połowa dorosłych Polaków ma podwyższone stężenie cholesterolu. A to oznacza, że są oni zagrożeni chorobą niedokrwienną serca oraz pogłębiającymi się zmianami miażdżycowymi, których skutkiem może być zawał lub udar mózgu. Dlatego podwyższony poziom cholesterolu trzeba potraktować poważnie. Zmiany wprowadź od zaraz!

Wygraj z cholesterolem

Jedz regularnie 5-6 razy dziennie małe posiłki, a między nimi pij wodę, najlepiej niegazowaną. 

Zrezygnuj ze smażenia. Gotuj w wodzie i na parze, piecz w folii. 

Nie zabielaj zup śmietaną i nie dodawaj masła. Są to źródła nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Z tego samego powodu unikaj tłustych mięs (wieprzowina, baranina, gęsina, kaczka, podroby) oraz ich przetworów (parówki, pasztety, metki, pasztetowe, kabanosy). Zastąp je chudymi (cielęcina, indyk, kurczak). 

Nie smaruj pieczywa masłem. Zamiast tego użyj oliwy, oleju lub pasty z awokado albo hummusu. 

Na śniadanie jedz owsiankę, najlepiej przygotowaną na wodzie lub mleku roślinnym. Zawiera dużo błonnika, który obniża poziom cholesterolu LDL. Zamień białe bułki na pieczywo razowe, a biały ryż na razowy oraz różnego rodzaju kasze.

Reklama

Zacznij się relaksować. Stres powoduje, że zły cholesterol nadal będzie wysoki. Ale nie sięgaj po kolejne leki. Spróbuj ziołowych kuracji. 3-4 razy w tygodniu pij herbatkę z suszonego korzenia lukrecji. Do wszystkich potraw dodawaj świeże listki bazylii.

Pij yerba matę. 1-2 kubki spożywane codziennie przez miesiąc mogą już poprawić twoje wyniki.

Zadbaj o mięśnie!

Przy wysokim LDL stają się one słabe i wiotkie, dlatego zapisz się na gimnastykę. Sama w domu możesz stosować ćwiczenia izometryczne. Polegają one na napinaniu mięśni. Na przemian napinaj mięśnie ud, brzucha, pośladków. Licz do 10 i rozluźniaj. Powtarzaj 10 razy, 3-4 razy w ciągu dnia. 

Zobacz także:


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje