Jak odróżnić grypę od przeziębienia

Drapanie w gardle, temperatura, ból mięśni... Gdy się pojawiają, zamiast do lekarza, biegniesz do apteki? To może być błąd! Ekspert mówi, kiedy leczyć się na własną rękę, a kiedy iść do przychodni.

Nie udawaj, że nie jesteś chora, bo możesz sobie zaszkodzić!
Nie udawaj, że nie jesteś chora, bo możesz sobie zaszkodzić!123RF/PICSEL

Jak rozpoznać grypę?

Przeziębienie rozwija się powoli, a grypa atakuje gwałtownie. Zazwyczaj nie objawia się katarem, a temperatura może podnieść się do 39 stopni (przy przeziębieniu zwykle nie przekracza 38 stopni). Na ogół chorobie towarzyszą uczucie zimna i silne bóle mięśni. Przy tych objawach koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że także przeziębienie bywa groźne. Nieleczone może prowadzić do zapalenia gardła, oskrzeli, zatok, krtani i ucha środkowego. Nie lekceważ go!

Co robić w przypadku przeziębienia? Działaj przy pierwszych objawach. Katar, kaszel i lekką gorączkę możesz zwalczyć, stosując babcine metody lub leki bez recepty. Bardzo ważne są odpoczynek i wygrzanie organizmu. Siedzenie pod kocem, picie ciepłej herbaty, stosowanie maści rozgrzewających czy zażywanie kąpieli prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. A kiedy krew krąży szybciej, przeciwciała szybciej zwalczają wirusy. Pij też dużo płynów.

Na katar pomogą inhalacje na bazie olejków eterycznych lub ziół. To, że nie masz wysokiej gorączki, nie oznacza, że nic ci nie jest. Nawet lekkie przeziębienie to znak, że organizm jest osłabiony. Nie lekceważ tego sygnału i nie zmuszaj się do wysiłku. Organizm potrzebuje energii do zwalczenia wirusa, dlatego powinnaś przez 2-3 dni pozostać w domu i zwolnić tempo. Poza tym kichając i kaszląc zarażasz innych.

Domowe sposoby na infekcje

Jedz pieczarki - Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdziły, że jedzenie grzybów zwiększa produkcję białek zwalczających wirusy. Oznacza to, że jedzenie np. pieczarek (zarówno surowych, jak i gotowanych) znacznie wzmacnia odporność!

Zrób syrop z cebuli - Jest bogata w substancje bakteriobójcze i witaminę C, a jej wąchanie pomaga udrożnić nos. Zrobiony na jej bazie syrop pomoże ci szybciej stanąć na nogi. Jak go zrobić? Dużą cebulę pokrój w krążki. Następnie do słoika wlej trochę miodu, włóż kilka plastrów cebuli, zalej miodem i znowu włóż cebulę. Powtarzaj czynność, aż zapełnisz słoik do połowy (ostatnią warstwą powinien być miód). Zostaw na noc. Do butelki lub słoika odlej powstały płyn i pij go 2-3 razy dziennie po łyżce. Możesz podawać go dzieciom.

Pij napar z majeranku - Ta znana przyprawa pomaga zwłaszcza na kaszel. Dodatkowo majeranek zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie. Wystarczy wsypać jedną łyżeczkę suszonego majeranku do kubka i zalać wrzątkiem. Możesz dodać miód. Taki napar rozgrzewa i działa przeciwzapalnie.

SHOW 2/2016

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas