Jak odróżnić refluks od wrzodów?
Zgaga może być pierwszym objawem wrzodów żołądka. Ale nie zawsze tak jest!
Kolejna kawa w ciągu dnia, herbata, ciastko, czekolada, zaciągnięta śmietaną albo mocno doprawiona zupa, cytrusy, pomidory, sok, tłuste mięso, alkohol lub po prostu posiłek zjedzony w biegu. Każdemu z człowiekowi szkodzi co innego.
Objawy ze strony przewodu pokarmowego są jednak podobne - zgaga, wzdęcia i ból brzucha. Kiedy więc jest to refluks, a kiedy wrzody?
Ból brzucha
Refluks żołądkowo-przełykowy to cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
Ból pojawia się wówczas w górnej części brzucha, jednak objawy dominujące to: zgaga, odbijanie, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku, pieczenie za mostkiem. Dolegliwości są najsilniejsze zaraz po posiłku.
Wrzody są to ubytki tkanki sięgające poniżej błony śluzowej i podśluzowej. Wywołuje je najczęściej bakteria Helicobacter pylori.
Ból zlokalizowany jest w nadbrzuszu i ma ścisły związek ze spożywaniem pokarmów. Pojawia się najczęściej do trzech godzin po posiłku (przy wrzodach żołądka, w przypadku wrzodów dwunastnicy dokucza rano).
Ból jest ssący, jak przy napadzie głodu i w przeciwieństwie do refluksu posiłek czasem łagodzi ból (przy wrzodach dwunastnicy).
Zgaga
Przy refluksie ma charakter kwaśnego odbijania, do którego dochodzą takie objawy jak: ból podczas przełykania, pieczenie języka, świszczący oddech, ból gardła, suchy kaszel.
Jeśli masz wrzody, po posiłku pojawia się odbijanie (ale słabsze niż przy refluksie), kwaśny lub gorzki posmak w ustach, nawracająca czkawka.
Wzdęcia
Wrzodom żołądka często towarzyszy uczucie pełności, rozpierania po posiłkach. W przypadku refluksu takie objawy nie występują.
Leczenie
W terapii refluksu bardzo ważna jest zmiana nawyków.
Zrezygnuj z pokarmów bogatych w tłuszcze, picia kawy i mocnej herbaty. Nie noś ubrań uciskających okolice brzucha.
Lekarz zapewne przepisze ci też preparaty, które zmniejszają wytwarzanie kwasu żołądkowego - zażywa się je na czczo.
Doraźnie w pozbyciu się zgagi pomoże zjedzenie kilku migdałów, wypicie łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance wody. Gdy objawy refluksu nie ustępują, być może jest on wywołany wrzodami.
Wtedy: zgłoś się do lekarza - skieruje cię na gastroskopię, na podstawie której podejmie leczenie. Zwykle polega ono na przyjmowaniu inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków.
Trzeba też zmodyfikować dietę: zrezygnować z potraw, które mogą nasilać objawy choroby (soki, ostre i tłuste dania), a także przestać palić papierosy
Zobacz także: