Jak pobudzić łaknienie?
Z wiekiem jemy mniej, bo obniża się zużycie energii. To normalne, ale nie wolno przekraczać granicy, która zagraża zdrowiu i życiu...
Kłopoty z łaknieniem, które mogą prowadzić do niedożywienia, to poważny problem osób starszych. Dzieje się tak dlatego, że słabiej odczuwają smaki i zapachy, a ich układ pokarmowy nie działa już tak sprawnie jak kiedyś.
Starzenie się powoduje też zaburzenia pracy ośrodka sytości i pragnienia w mózgu. Seniorzy jedzą mniej, często nie dbają o różnorodność potraw, a więc nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników.
O niedożywieniu mogą świadczyć przykurcze mięśni, sucha, cienka, wiotka skóra, wypadanie i łamliwość włosów, bóle mięśni i stawów, osłabienie. Zdarzają się również krwawienia dziąseł i biegunki. Warto zastosować sposoby, które mogą zaradzić brakowi apetytu.
Jak się odżywiać w jesieni życia?
Dieta (jeśli senior nie ma zaleconej jakiejś specjalnej związanej z chorobą) powinna być lekkostrawna i składać się z warzyw, nabiału, chudego mięsa, ryb, kasz, ciemnego pieczywa. Ważne, żeby zawierała dużo błonnika, jako że seniorzy często mają skłonności do zaparć.
Ciężkostrawne jedzenie - zawiesiste sosy, tłuste, smażone mięsa czy warzywa strączkowe są niewskazane, ponieważ dają na długo uczucie sytości, gdyż zalegają w żołądku. Warto przygotowywać lekkie sosy z mięsa (niezagęszczane) i duszonych warzyw, by dania nie były za suche.
Zjadane porcje nie powinny być duże - lepiej częściej, np. 5-6 razy dziennie, sięgać po mniejsze. Do potraw można również dodawać zioła, które pobudzają apetyt - listki tymianku, bazylii, mięty. Należy jednak unikać stosowania ostrych przypraw.
Łaknienie poprawiają też zioła, które zawierają substancje goryczkowe, bo one - pobudzając wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci - przygotowują układ pokarmowy do przyjęcia jedzenia. Potrawy warto doprawiać zmieloną gorczycą, kminkiem lub imbirem - aromatyczne olejki obecne w tych przyprawach prowokują wytwarzanie śliny i zaostrzają apetyt.
Pomocne mogą być preparaty dostarczające substancje, których organizm potrzebuje do właściwego funkcjonowania (np. białko) - takie odżywki (w postaci płynnej lub w proszku, który rozpuszcza się m.in. w zupach) można kupić w aptekach.
Bardzo ważne jest picie - seniorzy często się przed tym wzbraniają, więc trzeba im jak najczęściej podsuwać wodę (najlepiej niegazowaną mineralną) i zachęcać, by wypili choć łyk. Herbata i kawa nie są wskazane w dużych ilościach, ponieważ mają działanie odwadniające.
Kuracja ziołowa i wyjście z domu
Herbatka z kopru włoskiego może poprawić apetyt. Pół łyżeczki nasion kopru trzeba zalać szklanką wrzątku, odstawić do zaparzenia, potem przestudzić. Wypić szklankę herbatki rano po wstaniu z łóżka i drugą około południa. Kuracja powinna trwać przez 4 tygodnie, potem, po miesięcznej przerwie, można ją stosować przez kolejny miesiąc.
Ważny jest ruch, który powoduje wydatkowanie energii. Pobudza przemianę materii, aktywizuje układ trawienny do pracy, zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze i zaostrza apetyt. Senior, zależnie od możliwości i kondycji, powinien być aktywny fizycznie.
W sposób dostosowany do jego stanu zdrowia - może to być zwykły spacer albo marsz z kijkami nordic walking, najlepiej codzienny trwający co najmniej pół godziny. Jeśli to za dużo, można zacząć od krótszych dystansów, a potem sukcesywnie je zwiększać.