Jak poprawnie mierzyć temperaturę?
Panująca epidemia koronawirusa wymaga od nas szczególnej uwagi. W momencie wystąpienia niepokojących objawów musimy natychmiast zadzwonić do sanepidu i stosować się do dalszych instrukcji służb sanitarnych. Do najbardziej powszechnych objawów należy gorączka, którą odnotowano w ponad 90 proc. zdiagnozowanych przypadków.
Media pełne są informacji o coraz nowych przypadkach zachorowań na COVID-19. Warto więc wiedzieć, kiedy poinformować pracowników ochrony, że podejrzewamy u siebie rozwijającą się chorobę. Powinien zaalarmować nas suchy kaszel, problemy z oddychaniem, duszności. Jeżeli do tych objawów dołączy wysoka gorączka, należy jak najszybciej zawiadomić odpowiednie służby.
"Wysoka", czyli jaka?
"Podręcznikowa" temperatura ciała wynosi 36,6 stopni, jednak za granicę normy przyjmuje się wartości od 36,4 do 37 stopni. Należy pamiętać, że niższą temperaturę będą miały niemowlęta (zwłaszcza rano, w ciągu dnia może być nieco wyższa) oraz osoby starsze. Wiele osób uważa, że każda wartość powyżej 36,6 stopni to stan chorobowy. Nie jest to prawda. Temperatura ciała zależy nie tylko od wieku. Wpływ ma także cykl dobowy - w nocy ciepłota naszego ciała będzie znacznie niższa niż za dnia. U kobiet kluczowa jest także faza cyklu w jakiej się znajduje.
Lekko podwyższona temperatura niekoniecznie oznacza poważną chorobę. Wahania pomiędzy wartością 37 a 38 stopni możemy nazwać stanem podgorączkowym. Organizm zwiększając ciepłotę ciała walczy z potencjalnymi wirusami. Zaniepokoić powinna nas temperatura sięgająca powyżej 38 stopni. Jeżeli termometr przez kilka godzin uporczywie będzie pokazywał wartość ponad 39 - należy skontaktować się z lekarzem. Wysoka temperatura może bowiem oznaczać poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Nie wszędzie tak samo
Aby uzyskać prawidłowy wynik należy dokonać poprawnego pomiaru. Należy jednak przy tym pamiętać, że wysokość temperatury będzie różniła się w zależności od tego, w jakim miejscu ją mierzymy. Aby móc porównywać ze sobą wartości mierz gorączkę zawsze w tym samym miejscu.
Prawidłowa temperatura na skroni to około 36,4 stopnia, pod pachą - około 36,6 stopnia, zaś w ustach - około 36,8 stopnia. Nieco cieplej jest w uchu oraz odbytnicy - tam uspokaja nas wartość około 37,5 stopnia.
Pamiętaj także, że wysiłek fizyczny także ma wpływ na ciepłotę ciała. Podczas uprawiania sportu temperatura ciała podnosi się nawet o pół stopnia! Temperatura zmierzona tuż po treningu, nie będzie wiarygodnym źródłem informacji.
Odpowiednie przyrządy
Pełne grozy wspomnienie z dzieciństwa? Termometr włożony do kubka z herbatą i... trzask pękającego szkła. Od kwietnia 2009 roku termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży i produkcji w Polsce. Z czego więc korzystać?
W powszechnym użyciu są termometry elektroniczne. Ich obsługa nie jest skomplikowana, a w dodatku są wielofunkcyjne. Możemy bowiem mierzyć temperaturę w kilku miejscach - oczywiście po odpowiedniej dezynfekcji. Jeżeli decydujemy się na pomiar pod pachą warto pamiętać, że powinien on ściśle przylegać do ciała. Wolisz zmierzyć gorączkę trzymając termometr w ustach? Proszę bardzo - końcówkę należy trzymać pod językiem i nie przygryzać jej. Z kolei pomiar w uchu wymaga posiadania specjalnej, jednorazowej nakładki.
Pomiar gorączki na lotniskach, przejściach granicznych oraz w szpitalu odbywa się przy pomocy termometru bezdotykowego. Jak to działa? Temperatura odczytywana jest za pomocą specjalnego czujnika na podstawie ilości promieniowania podczerwonego. Najczęściej robi się to na czole, urządzenie samo podpowiada użytkownikowi w jakiej odległości należy trzymać termometr, aby pomiar był wiarygodny.
***Zobacz także***