Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Przewlekle podwyższone ciśnienie tętnicze uszkadza nasze naczynia krwionośne, a to prowadzi do miażdżycy, zaś w konsekwencji do choroby niedokrwiennej serca. Po 50. roku życia powinniśmy mierzyć ciśnienie dwa razy dziennie. Dzięki temu w porę dostrzeżemy problem nadciśnienia i rozpoczniemy leczenie. Jak robić to prawidłowo?

article cover
123RF/PICSEL

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Jaki aparat kupić?

Na opakowaniu urządzenia powinna widnieć informacja o tym, że sprzęt przeszedł badania kliniczne. Szukaj oznaczeń: AAMI pass, BHS A/A lub ESH pass.

Dobierz mankiet aparatu do obwodu swojego ramienia. Mankiet zbyt krótki lub
wąski podniesie wartość pomiaru, natomiast zbyt długi lub za szeroki go zaniży.
Jak go założyć? 

Rękaw ciśnieniomierza umieść na ręce niedominującej. Jeśli jesteś praworęczna to na lewej i odwrotnie – na prawej, gdy jesteś leworęczna. Mankiet zawsze zakładaj na odsłoniętą rękę. Nigdy na rękaw koszuli czy swetra.

Jeśli masz tradycyjny ciśnieniomierz, mankiet załóż tak, by jego dolna krawędź
znajdowała się na wysokości 2-3 centymetrów od dołu łokciowego. Nie zapinaj rękawa ani zbyt mocno, ani zbyt luźno. W szczelinie pomiędzy nim a ciałem powinny zmieścić się dwa palce. 

Skieruj wewnętrzną stronę dłoni ku górze i naturalnie zegnij palce. Nie trzymaj dłoni sztywnej ani nie zaciskaj jej w pięść. 

Jeśli masz ciśnieniomierz nadgarstkowy owiń mankiet wokół nadgarstka, a wyświetlacz skieruj w swoją stronę.  Mankiet powinien znajdować się w odległości około 1,5 centymetra od dłoni. 

Sprawdź, czy mankiet przylega do nadgarstka. Nie powinien być jednak zbyt ciasny. Między nim a ręką zostaw około 10 milimetrów odstępu.
Jak dokonać pomiaru?

Ciśnienie mierz rano i wieczorem o stałych porach, w równych odstępach czasu. Przed pomiarem skorzystaj z toalety, bo pełny pęcherz może podwyższyć twój wynik nawet o 10-15 punktów.

Pomiar ciśnienia powinien przebiegać w spokoju i zająć ci około 10 minut. Usiądź wygodnie w cichym pomieszczeniu, w komfortowej dla ciebie temperaturze, przygotuj aparat, załóż mankiet na ramię, oprzyj plecy o oparcie krzesła. Gdy tego nie zrobisz, możesz podnieść sobie ciśnienie o 6-10 punktów. 

Podeprzyj rękę na stole, dopilnuj, by mankiet znalazł się na poziomie serca, nie krzyżuj nóg, bo to może dodać od 2 do 8 punktów do wyniku. Stopy postaw płasko
na podłodze, odczekaj 5 minut. 

Wykonaj dwa pomiary ciśnienia w odstępie 1-2 minut. Nie rozmawiaj przed pomiarem ani w jego trakcie, bo wtedy zawyżysz wynik o 10 punktów. Nie poruszaj ani nie potrząsaj urządzeniem. Zapisz wyniki pomiarów w dzienniczku.

Nie mierz ciśnienia po wysiłku, posiłku, wypiciu kawy ani wypaleniu papierosa. W takich sytuacjach należy odczekać około 40 minut. Nie dokonuj pomiaru w zbyt niskiej (10°C) lub wysokiej (40°C) temperaturze. To zafałszuje wynik.

Źródło: Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas