Jak przygotować święta i nie zwariować
Zanim będziemy mogli cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami z najbliższymi przy wigilijnym stole, czeka nas ogrom pracy i wysiłku, jaki musimy włożyć w przygotowania zarówno przysmaków, kupno prezentów i najtrudniejszych i najbardziej nielubianych świątecznych porządków. Sprawdź, jak to wszystko spokojnie przygotować.
Stres, jaki towarzyszy organizacji świąt Bożego Narodzenia potrafi skutecznie zniechęcić niejednego zapaleńca. Zdarza się, iż w gonitwie za świątecznymi zakupami często tracimy poczucie po co są święta i jaki jest ich cel. Irytacja i zniechęcenie biorą górę, wówczas odechciewa się nam jakichkolwiek przygotowań.
Dobry plan to podstawa
Fundamentem sukcesu jest odpowiednia organizacja i plan działania, która umożliwi ci świąteczne przygotowania bez niepotrzebnego stresu i paniki. Każda pani domu chce, by święta były wyjątkowe i niezapomniane, aby uniknąć rozczarowania najbliższych, zaś sobie oszczędzić wstydu, niezbędny okaże się harmonogram podziału prac, lista koniecznych zakupów i świątecznych upominków.
Wspomniany wyżej plan należy przygotować jak najwcześniej, najlepiej kilka tygodni przed świętami. Dyskretne podpytanie o marzenia dzieciaków, jak i najbliższych - ułatwi ci zadanie, a przy tym zaoszczędzisz mnóstwo czasu i rozczarowania niezadowolonych z prezentów.
Zdarza się, iż w okresie przedświątecznym większość decyduje się na gruntowne porządki, zróbmy je jak najszybciej gdyż są to czynności dość absorbujące i mogą zająć więcej czasu niż przeznaczyliśmy. Nie można ich odkładać na ostatnią chwilę.
Jeśli to możliwe w domowe prace zaangażuj zarówno męża, jak i dzieci, przekonasz się jak bardzo są pomocni i jak wiele zaoszczędzisz czasu. Jeśli chcesz uraczyć najbliższych pysznymi piernikami, musisz przygotować je odpowiednio wcześniej. Pierniki należą do łakoci, które muszą poczekać kilka dni zanim je zjemy lub udekorujemy nimi choinkę. Jeśli chcesz, by pierniki ozdabiały choinkę, nie zapomnij przy ich pieczeniu wykroić odpowiednich otworów na kolorową tasiemkę.
Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe
Pierogi z kapustą i grzybami, czerwony barszcz, zupa grzybowa i kutia to smaki zarezerwowane właśnie dla świąt Bożego Narodzenia. Jeśli nigdy ich nie przyrządzałaś, spróbuj zrobić je wcześniej, w niewielkich porcjach. Eksperymentując z nowymi potrawami nigdy nie będziesz miała pewności czy potrawa będzie smakowała. Nie marnuj cennego czasu na modyfikację menu, gdyż stracisz przy tym dobry humor i mnóstwo nerwów.
Po ustaleniu wigilijnego menu, zastanów się, które potrawy jesteś w stanie przygotować wcześniej i zamrozić, dzięki temu zminimalizujesz nawał pracy przed samymi świętami i nie zostaniesz udręczoną kucharką, praczką i sprzątaczką. Pamiętaj, by odpowiednio podpisać wszystkie mrożone produkty, przygotowane specjalnie na tę okazję. Wówczas unikniesz pomyłki przygotowując wigilijną kolację dla członków rodziny.
Coraz bliżej święta...
Na kilka dni przed świętami, gdy gruntowne porządki zostały wykonane, a część wigilijnej kolacji czeka już w zamrażarce, z czystym sumieniem możesz zająć się dekoracją domu i "ubiorem" drzewka bożonarodzeniowego. To wspaniała zabawa, nie tylko dla najmłodszych. Wspólne chwile spędzone z dziećmi, mnóstwo radości, jakie towarzyszą zdobieniu choinki, pozostawią wspaniałe wspomnienia.
To także dobry czas na pakowanie prezentów, wykorzystaj do tego kolorowy papier lub świąteczne torebki - schowaj w trudno dostępnym miejscu tak, by nikt ich nie znalazł przed pierwszą gwiazdką.
Dzień przed uroczystą kolacją spokojnie możesz zająć się ugotowaniem potraw, których przygotowanie wcześniej nie było możliwe, wypiekami, ostatnimi zakupami i telefonicznymi życzeniami dla bliskich ci osób.