Reklama

Jak rozpoznać anemię

Nie wystarczą preparaty z żelazem. Żeby wygrać z niedokrwistością, musisz poznać jej przyczynę.

Anemia jest groźna dla serca i mózgu. Te narządy potrzebują do funkcjonowania dużo tlenu, a za jego transport w organizmie odpowiada znajdująca się w czerwonych krwinkach hemoglobina. Do jej produkcji z kolei niezbędne jest żelazo. Co może być przyczyną jego braków?

Niedokrwistość bywa objawem poważnych schorzeń. Żelazo może "uciekać" z organizmu z powodu obfitych i długich menstruacji (problem dotyczy ok. 25 proc. kobiet). Te niedobory łatwo nadrobić dzięki diecie i suplementom, choć konieczna jest także konsultacja ginekologiczna.

Przyczyną mogą być także mięśniaki macicy, wrzody żołądka lub dwunastnicy, polipy jelita grubego czy nawet nowotwory.

Reklama

Leczenie zależy od przyczyny. W większości przypadków wystarczą kuracje farmakologiczne: hormonalne (zbyt obfite miesiączkowanie), antybiotykoterapia, jeśli przyczyną są wrzody. Podstawą jest suplementacja specjalistycznymi preparatami z żelazem. Ale przy niektórych schorzeniach (np. hemoroidy czy mięśniaki) konieczna jest operacja.

Jakie badania wykonać

Morfologia? Tak, choć jej wyniki mogą być mylące! Aby wykryć anemię, bada się poziom hemoglobiny. Gdy jego wartość spada poniżej 12,5 g/dl u kobiet i 14 g/dl u mężczyzn, lekarz stwierdza niedokrwistość. Ważny jest też wskaźnik MCV, oznaczajacy średnią objętość krwinki. Tak określa się, czy chorujemy przez niedobory żelaza (krwinki zbyt małe, MCV poniżej 70 fl), czy z braków witaminy B12 (krwinki zbyt duże, powyżej 110 fl). Wadą morfologii jest to, że wykrywa ona dopiero już zaawansowaną anemię.

Poziom ferrytyny. To o wiele bardziej miarodajne badanie niż np. test poziomu żelaza. W przypadku drugiego, jeśli krew jest przewożona i długo przechowywana, wynik może być fałszywie zawyżony. Ferrytyna to białko, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza. Oznaczenie jej poziomu pomaga określić stopień magazynowania cennego pierwiastka w organizmie.

Gastroskopia i kolonoskopia. Ponieważ niedobory żelaza mogą wynikać również ze schorzeń przewodu pokarmowego, konieczne jest wykonanie testów, które pozwolą je potwierdzić lub wykluczyć.

Badania układu moczowego. Za anemią może się ukrywać także choroba nerek, dlatego badanie moczu może pomóc w diagnostyce. Na niedokrwistość narażone są również osoby cierpiące na cukrzycę.

Niepokojące objawy

Zmęczenie. Często je ignorujesz, a tymczasem może to być jeden z symptomów! Dlatego, jeśli porządnie wyspałaś się i zrelaksowałaś w weekend, a wciąż nie czujesz się lepiej, czas zrobić badania!

Sucha i blada skóra. Anemia odbija się także na naszym wyglądzie: uczucie ściągnięcia cery oraz łamliwe włosy to sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować. Dolicz do nich także zajady - objaw niedoboru witaminy B12 oraz kruchość paznokci i pojawienie się na nich podłużnych prążków.

Kołatanie serca. Wejście na drugie piętro czy podbiegnięcie 50 metrów do autobusu wystarczą, żebyś złapała zadyszkę? A może kołatanie serca pojawia się nagle bez powodu, kiedy siedzisz na kanapie? Sprawdź, jaka jest tego przyczyna.

Problemy z koncentracją. To jeszcze jeden sygnał osłabienia. Jeśli wciąż jesteś rozkojarzona, skonsultuj się z lekarzem.

Uczucie zimna. Twoje ręce są lodowate? Mimo ciepłego swetra, czujesz chłód? Jeśli taki stan utrzymuje się długo, może świadczyć o niedokrwistości.

Duszności i omdlenia. Każda utrata przytomności powinna być skonsultowana.

SHOW 5/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy