Jak skutecznie leczyć bóle głowy?

Choć nie zagrażają one życiu, nie należy ich lekceważyć i najlepiej skonsultować się z lekarzem. Tylko z jakim? Oto jest pytanie.

O czym może świadczyć ból głowy?
O czym może świadczyć ból głowy?123RF/PICSEL

Jeśli chcemy się pozbyć uporczywego bólu głowy, najpierw trzeba ustalić, co go wywołuje.

Do kogo po poradę?

Konsultacja neurologiczna - mówi dr Tomasz Nowakowski, neurolog z Centrum Medycznego MML. Gdy ból ma charakter przewlekły (długotrwający) albo często się powtarza, należy zgłosić się do lekarza neurologa, który oceni, czy pod niepozornymi objawami nie ukrywa się poważniejsza dolegliwość wymagająca specjalistycznego leczenia. Niepokój powinien wzbudzić także ból głowy, który jest bardzo silny i wystąpił pierwszy raz w życiu. Na podstawie wywiadu oraz specjalistycznych badań neurolog ustali, czy jest to ból głowy pierwotny (napięciowy lub migrenowy, czy wtórny tj. będący pochodną jakiejś choroby.

Szczególnie groźne jest nadciśnienie tętnicze - zauważa. U pacjentów cierpiących na to schorzenie ból lokalizuje się zazwyczaj z tyłu głowy. Zaniechanie leczenia może spowodować stałe wzrastanie ciśnienia tętniczego, a w efekcie zakończyć się udarem mózgu lub zawałem serca. Silne bóle głowy wywołuje również neuralgia nerwu twarzowego. W tym przypadku ból pojawia się kilka razy dziennie po jednej stronie twarzy choć trwa zaledwie 1-2 minuty, jest trudny do zniesienia. Nie daje się go złagodzić ogólnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi. Nieleczone zapalenie nerwu trójdzielnego może doprowadzić nawet do paraliżu części twarzy.

Konsultacja laryngologiczna - mówi dr n. med. Michał Michalik otolaryngolog z Centrum Medycznego MML. Bóle głowy mogą towarzyszyć przeziębieniu, ale także świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. W infekcjach z wysoką temperaturą może pojawiać się rozsadzający czaszkę ból, który powinien ustąpić wraz z wyzdrowieniem.

Jeżeli tak się nie dzieje, warto odwiedzić laryngologa i upewnić się, czy przeziębienie nie przekształciło się w zapalenie zatok przynosowych. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem zatok, bóle głowy zwykle pojawiają się rano, a ustępują popołudniu. Mogą nasilać się wraz z poruszaniem głową, szczególnie podczas schylania się. Dodatkowo pojawiają się objawy stanu zapalnego - katar i gorączka.

Czy akupunktura jest skuteczna?

W migrenie i innych bólach głowy akupunktura daje dobre efekty, pod warunkiem wykluczenia innych przyczyn dolegliwości. Aby uzyskać zadowalający efekt, potrzeba ok. 5-8 zabiegów. - U podłoża bólów głowy często leży stres. W takich sytuacjach akupunktura jest już efektywna po 3-4 zabiegach - wyjaśnia dr Maciej Gapiński.

Nauka BEZ fikcji: Banany są źródłem radioaktywnego potasuVideo Brothers
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas