Reklama

Jak spać przy przeziębieniu?

Sen to nasz sprzymierzeniec w walce z chorobą. Gdy śpimy, organizm nabiera sił i szybciej zwalcza infekcję. Często jednak podczas przeziębienia lub grypy właśnie noc jest najbardziej uciążliwa. Katar i uczucie zatkanego nosa nie pozwalają na odpoczynek. Oto kilka sposobów, dzięki którym złagodzisz objawy i spokojnie prześpisz całą noc.

Nacieraj klatkę piersiową

Do zakręcanego słoika wlej ćwierć szklanki oliwy, dodaj dwie łyżki oleju kokosowego (w stałej formie) i ćwierć szklanki żółtego wosku pszczelego (kupuje się go w granulkach 100 g/11 zł). Słoik wstaw do gorącej wody i poczekaj aż składniki się rozpuszczą. Następnie wymieszaj je, a słoik odstaw do wystygnięcia. Dodaj 20 kropli olejku miętowego oraz 20 kropli olejku eukaliptusowego. Wymieszaj i poczekaj aż maść stężeje. Przed położeniem się spać wcieraj maść w klatkę piersiową okrężnymi ruchami.

Postaw przy łóżku cebulę

Przy silnym katarze zaleca się również wdychanie aromatu cebuli. Obfituje on w lecznicze związki siarki. Posiekaj białą cebulę i zalej szklanką wrzątku. Zmieszaj i przez kilka minut wdychaj cebulowe opary. Zabieg powtórz kilka razy, do skutku. Na noc możesz natomiast położyć na talerzyku przy łóżku przeciętą na pół obraną cebulę.

Reklama

Przed snem zrób inhalację

Garść suszonych koszyczków rumianku wsyp do miski i zalej dwiema szklankami wrzątku. Chwilę odczekaj, aby woda lekko wystygła, a następnie nachyl się nad parującym płynem i nakryj całą głowę ręcznikiem. Wdychaj leczniczą parę przez 10 minut. Efekty przyniesie robienie inhalacji kilka razy dziennie. Jeśli lubisz się kąpać w wannie, wlej do wody 20 kropli olejku lawendowego i trzy szklanki naparu z rumianku, wsyp też garść mleka w proszku (pod płynącą z kranu wodę, by się nie zbryliło). W ten sposób szybko nawilżysz nos i będzie ci łatwiej zasnąć.

Maść majerankowa

20 g masła utrzyj z taką samą ilością świeżego lub suszonego majeranku. Włóż do słoika, zakręć i wstaw na dobę do lodówki. Następnego dnia stop masę w rondelku na małym ogniu. Odciśnij przez płótno. Możesz dodać jedną-dwie krople olejku sosnowego, majerankowego lub jałowcowego. Gotową maść przełóż do słoiczka, przechowuj w lodówce do siedmiu dni. Tuż przed położeniem się spać posmaruj skrzydełka nosa od środka i na zewnątrz, a także miejsce pomiędzy nosem a ustami. 

Zobacz także: 

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama