Jak uspokoić kołatanie serca?
Kołatanie serca, nazywane też palpitacją, możesz odczuwać w różny sposób. Zwykle jako przyspieszone lub gwałtowne, mocne i niemiarowe bicie serca, albo pulsowanie, lub drganie w klatce piersiowej. Może być to objaw poważnej choroby, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach lekarzowi. Ale co robić, gdy palpitacja już cię dopadnie?

Pierwsza pomoc
Połóż się na plecach. Takie ułożenie ciała sprzyja aktywności nerwu błędnego, który reguluje rytm serca. Dlatego taka pozycja i spokojne, miarowe oddychanie może pomóc uspokoić serce. Oddychaj głęboko. Weź głęboki oddech i powoli, przez 5-10 sekund, wydmuchuj powietrze, przez uchylone usta i lekko ściśnięte palcami skrzydełka nosa. Taki manewr powtórz kilka razy. Wypij duszkiem szklankę zimnej wody albo zanurz twarz w zimnej wodzie. Możesz też położyć na twarzy lub klatce piersiowej zimny kompres - trzymaj go do momentu, aż serce zwolni. Ważne. Tej metody nie stosuj, jeśli masz nadciśnienie.Zastosuj akupresurowy ucisk. Rytmicznie uciskaj opuszkę środkowego palca najpierw jednej, potem drugiej dłoni. Rób to kciukiem i palcem wskazującym - uciskaj po 30 razy na każdą rękę.
Dieta na co dzień
Warto pomyśleć o zmianie przyzwyczajeń żywieniowych, aby ataki się nie powtarzały. Pij napar z serdecznika. Łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 30 minut. Przecedź i pij napar dwa razy dziennie po pół szklanki, 15 minut po jedzeniu. To zioło powoduje zwolnienie akcji serca i normalizuje jego rytm. Jedz trzy razy w tygodniu kaszę gryczaną i chrup codziennie osiem pestek dyni. Te dwa produkty mają dość sporo magnezu, od którego zależy rytmiczne bicie serca i prawidłowa praca układu sercowo-naczyniowego. Aby jak najlepiej przyswoić magnez, staraj się jeść kaszę z mięsem, kiszoną kapustą lub kiszonym ogórkiem.Wypij codziennie szklankę soku pomidorowego. W ten sposób dostarczysz sobie potasu, równie ważnego jak magnez. Reguluje on skurcze serca i wpływa na jego rytmiczną pracę. Uważaj na kawę, mocną herbatę i napoje z kofeiną. Najlepiej całkiem z nich zrezygnuj. Jeśli nie dasz rady, ogranicz kawę do jednej filiżanki dziennie przed południem. Kołatanie serca może dać o sobie znać nawet kilka godzin po wypiciu pobudzającego napoju.

Ostrożnie z lekami
Nie bierz leków z pseudoefedryną. Zwykle zawierają ją dostępne bez recepty leki na przeziębienie, katar czy zatoki. Czytaj ulotki, pytaj farmaceutę o skład. Pseudoefedryna podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza pracę serca.
Rada na stres
W kryzysowej sytuacji zawsze staraj się głęboko oddychać. Powoli wdychaj powietrze nosem, licząc do czterech i wypuszczaj ustami, licząc do siedmiu. Wydech musi być dłuższy niż wdech. Wykonaj sześć powtórzeń. Rób to ćwiczenie około czterech razy dziennie.
Pij kawę z owoców głogu
Głóg jest owocem, który poprawia pracę serca, wzmacnia je i obniża ciśnienie. We wrześniu i październiku możesz zbierać owoce głogu, ususzyć je i przygotowywać z nich lecznicze napoje. Zebrane owoce umyj, osusz i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Susz przez trzy dni. Każdego przez cztery godziny w temp. 50-70 stopni. Po wyłączeniu piekarnika, nie wyjmuj blachy, tylko zostaw w piecyku z uchylonymi drzwiczkami.Herbatka: Łyżkę suszu zalej szklanką wrzątku. Zostaw pod przykryciem na 20 minut. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki. Kawa: Suszone owoce głogu połóż na suchej patelni i praż, aż uzyskają brązowy kolor. Uprażone owoce zmiel na proszek. Wsyp do słoika, zamknij szczelnie. Łyżeczkę proszku zalej szklanką wrzątku i parz siedem minut. Głogową kawę możesz pić codziennie.Zobacz także: