Jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry?

Swędzenie i nadmierną suchość możesz złagodzić dietą, naturalnymi kuracjami i kojącymi kąpielami.

Masz tę chorobę? Uważaj na jajka, bo mogą nasilać jej objawy
Masz tę chorobę? Uważaj na jajka, bo mogą nasilać jej objawy123RF/PICSEL

Choroba ta szczególnie daje się nam we znaki zimą. Uporczywemu swędzeniu i zaczerwienieniu skóry sprzyja noszenie ciepłych ubrań i pocenie się, a także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach.

Nie bez znaczenia jest też to, co jesz. W łagodnych stanach zapalnych możesz pomóc sobie sama, korzystając z naszych wskazówek. Jednak w ostrej fazie choroby, gdy skóra pęka, a z rany sączy się ropna wydzielina, skorzystaj z pomocy dermatologa.

Pilnu tego, co jesz

Obserwuj, po jakich posiłkach świąd się nasila

Zwykle są to słodycze, mleko i jego przetwory, jajka, fast foody, produkty pszenne, kawa i alkohol. Ale uwaga! Niektóre produkty mogą złagodzić stan zapalny skóry, np. kasza jaglana, ryby morskie z kwasami omega-3 oraz olej lniany.

Natłuszczaj i nawilżaj skórę

Przed wyjściem z domu wklep w twarz tłusty krem

Nie używaj kremu nawilżającego, bo w kontakcie z zimnym powietrzem i wiatrem podrażni skórę. Możesz go zastosować, gdy spędzasz czas w mieszkaniu.

Codziennie używaj emolientów

Są bardzo ważne w kuracji AZS. To oliwki, balsamy, mleczka, kremy, maści, a także żele do mycia. Produkty te natłuszczają oraz uelastyczniają skórę. Stosuj je 2-3 razy w ciągu dnia. Zadbaj o warstwę ochronną na noc

Przed snem weź kojącą kąpiel owsianą

Paczkę górskich płatków namocz na godzinę w 3 litrach ciepłej (ale nie gorącej!) wody. Gdy nieco zmiękną, gotuj je na wolnym ogniu 20 minut. Lekko przestudź. Odcedzony odwar wlej do wanny wypełnionej wodą. Kąp się 15 minut. Po wyjściu z wanny nie opłukuj się, aby nie zmyć warstwy ochronnej.

Oczyść powietrze w mieszkaniu

Wietrz je dwa razy dziennie

Otwieraj okno szeroko na 15-20 minut, nawet gdy jest mróz. Ograniczy to rozmnażanie się roztoczy, które nasilają objawy choroby.

Dbaj o dobrą wilgotność

Najprostszy sposób to położenie na kaloryfer mokrego ręcznika (wadą jest to, że trzeba go wymieniać co kilka godzin, bo szybko wysycha). Praktyczniejsze jest zawieszenie na grzejniku ceramicznego pojemnika wypełnionego wodą - uzupełnisz ją co drugi dzień. Możesz też kupić specjalne urządzenie - nawilżacz powietrza (od ok. 150 do 300 zł).

Zobacz również:

Doskonałość Mody 2019Styl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas