Reklama

Jakie jajka są najzdrowsze?

Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Polacy lubią jajka. Według danych GUS każdy z nas zjada średnio 148 jajek rocznie. A jakie jajka są najlepsze i najzdrowsze?

Czy lepsze jest to z białą skorupką? Duże czy małe? Czy rasa kury ma znaczenie? Czy jajko, które ma już dwa tygodnie, jest stare, nieświeże? Na co zwrócić uwagę?

Kolor skorupki nie ma znaczenia dla wartości odżywczej jaja. Zależy od tego, co kura je. Mogą być białe, beżowe, bardziej pomarańczowe, wpadające w brąz. Kolor skorupki jest uwarunkowany genetycznie, tak jak barwa upierzenia, i to z upierzeniem łączy się kolor skorupki jaj  - czyli białe kury znoszą zwykle białe jajka, a brązowe - brązowe.

Reklama

To prawda, że im większe jajo, tym zdrowsze? Nie do końca. Najsmaczniejsze są średnie jajka - do 58 g. Poza tym te duże mają znacznie delikatniejszą skorupkę. Łatwiej je stłuc, często też pękają podczas gotowania.

Panuje mylne przekonanie, że dwutygodniowe jajko jest już stare. W odpowiednich warunkach - czyli  w chłodzie - jaja mogą być przechowywane nawet do miesiąca. Do gotowania na twardo najlepsze są jaja dwutygodniowe, bo wtedy lepiej się obierają. Te świeżo zebrane po ugotowaniu mocniej przywierają do skorupki. 

Z wolnego wybiegu czy z klatki? Nie ma niezbitych naukowych dowodów, że jaja od kur z wolnego wybiegu są zdrowsze od fermowych. Tu w grę wchodzą głównie względy moralne. Wiele osób nie chce kupować jajek od kur klatkowych (oznaczonych 3).

Kolor żółtka również nie ma znaczenia. Te o mocno żółtej barwie uważane są za najzdrowsze i na pewno pochodzące od kur z wolnego wybiegu. Blade są oznaką gorszej jakości. To może być jednak zwodnicze. Kolorem żółtka można sterować poprzez dodawanie do paszy barwników naturalnych lub syntetycznych. Zatem bardzo pomarańczowe żółtko wcale nie musi być gwarancją, że kura biegała po podwórku.

Z kolei zimą kolor żółtek w sposób naturalny blednie, bo kury nie mają dostępu do świeżej zieleniny, wchłaniają więc mniej barwników.

Wszystkie jajka (także te od kur z wolnego wybiegu) są pod stałą opieką weterynaryjną, przechodzą kontrole, sprawdzane są także pod kątem skażenia salmonellą.  Wszystkie jajka ze sklepu są przebadane, więc zdrowe i bezpieczne. Kupując je, wybieraj takie, które są przechowywane  w chłodzie, w kartonowym opakowaniu i ułożone cienkim końcem do dołu. Jeśli kupujesz jajka od hodowcy, to tylko od takiego, do którego masz pełne zaufanie.

Jak się hoduje kury?

Zastanawiasz się, czy możesz założyć kurnik, np. na działce czy na przydomowym podwórku? W Polsce zwierzęta gospodarskie, w tym drób można bez problemu trzymać na terenach wiejskich, gdzie większość gruntów to pola lub grunty leśne.

Na przedmieściach i w małych miejscowościach, czyli na tzw. terenach wyłączonych z produkcji rolnej trzeba mieć zgodę urzędu miasta, gminy (na podstawie lokalnego regulaminu porządkowego) oraz wspólnoty mieszkaniowej (np. na osiedlu domków jednorodzinnych).


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama