Jakie objawy daje chora trzustka?

Jeśli lubisz tłuste jedzenie, nie odmawiasz sobie alkoholu i do tego przyjmujesz sterydy lub antybiotyki, twoja trzustka może być w opałach.

Silny, uporczywy ból jest oznaką, że pora wybrać się do lekarza
Silny, uporczywy ból jest oznaką, że pora wybrać się do lekarza123RF/PICSEL

Choć na problemy z nią są narażeni ci, którzy za bardzo o siebie nie dbają, to problemy z trzustką mogą dotknąć każdego z nas. Chorobę może bowiem spowodować również zakażenie wirusowe i bakteryjne oraz geny (niewydolność trzustki może być objawem mukowiscydozy). Niestety, gdy trzustka zaczyna chorować często lekceważymy sygnały, które nam wysyła lub po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie ona zaczyna mieć problemy. Biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, niewielka utrata wagi kojarzą się raczej z chwilowymi kłopotami żołądkowymi. Sygnałem może być też świąd skóry, nieznaczne zażółcenie skóry i błon śluzowych oraz ból w nadbrzuszu po lewej stronie, który nasila się podczas leżenia na wznak i po posiłkach, zwłaszcza tłustych.

Gdy pojawia się ostry stan zapalny trzustki, silny ból nie ustępuje, tylko utrzymuje się nawet przez kilka dni. Stan taki najczęściej rozwija się z powodu złogów występujących w przewodach żółciowych (80 proc. zapaleń trzustki powodują kamienie woreczka żółciowego i złe nawyki żywieniowe). W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska. Ostre zapalenie trzustki wymaga bowiem hospitalizacji. Ale zapalenie może też mieć charakter przewlekły. Wtedy objawy są mniej nasilone, ale choroba powoduje nieodwracalne zmiany w budowie tego narządu. Dlatego niezwykle ważna jest dieta. Trzustka polubi Cię za potrawy przygotowywane na parze i gotowane zamiast smażonych. Inne schorzenia trzustki to rak i cukrzyca.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, warto wykonać tzw. profil trzustkowy, czyli badanie z krwi określające stężenie amylazy, lipazy i glukozy.

Gdzie leży trzustka?
Znajduje się w górnej części brzucha, za żołądkiem, poprzecznie do osi ciała. Choć to niewielki narząd, jego rola jest znacząca - umożliwia trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz reguluje poziom cukru we krwi. Produkuje bowiem insulinę i glukagon - dwa hormony bardzo ważne w procesie przemiany materii.

Dieta bogata w białko
Chcesz zapobiegać problemom z trzustką? Wprowadź do swojego jadłospisu rośliny strączkowe, ryby i mięso z indyka. Poza tym spożywaj produkty bogate w błonnik, ogranicz cukry i unikaj alkoholu i tytoniu.

Zobacz także:

Ewa Chodakowska - królowa fitnessuInteria.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas