Reklama

Reklama

Jakie ryby wybierać

​Latem częściej jemy ryby, zwłaszcza nad morzem nie możemy im się oprzeć. Ale trzeba wiedzieć, jakie gatunki wybrać, by nam nie szkodziły.

Piramida Żywienia zaleca, by jeść ryby, zwłaszcza tłuste, 2-3 razy w tygodniu, bo zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią nas przed chorobami oraz dlatego, że są źródłem witaminy D. Z drugiej strony wciąż słyszymy, że ryby są zanieczyszczone, np. pasożytami czy rtęcią. Dlatego najlepiej jeść ryby morskie, niehodowlane. 

Samo zdrowie

Najmniej szkodliwych substancji zawierają ryby z Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Północnego. 

Najmniej rtęci kumulują: śledzie, sardynki, mintaj, flądra, makrela. 

Na te ryby uważaj

Hodowlana panga i tilapia. Obie są rybami słodkowodnymi, które mają mało wartości odżywczych, za to w ich mięsie jest sporo antybiotyków i hormonów. 

Reklama

Tuńczyk. W rybach tych wykrywa się duże stężenie metali ciężkich (ołów, kadm i rtęć). To dlatego, że tuńczyk rozmiary łowne osiąga dopiero w późnym wieku, a do tego czasu gromadzi w sobie sporo zanieczyszczeń. Dlatego powinny go unikać kobiety ciężarne i małe dzieci. 

Ryba maślana. Nasz organizm prawie jej nie trawi. Często powoduje zatrucia pokarmowe, wymioty i bóle brzucha. 

Kontrowersje wokół łososia. Najzdrowszy jest dziki i pochodzący z Alaski. Natomiast łososie hodowlane mają mało kwasów tłuszczowych omega-3. Im bardziej pomarańczowy łosoś, tym mniej zdrowy.

Ryby, które warto włączyć do swojej diety

Szprotki

Są cennym źródłem wapnia oraz witamin A i D, które ułatwiają jego przyswajanie. Można je zjadać w całości z ościami i kręgosłupem.

Śledzie

Zawierają tzw. kwas EPA, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. 

Dziki łosoś

Jest źródłem wielonienasyconych kwasów omega-3, które redukują poziom tłuszczu we krwi oraz poprawiają funkcjonowanie serca. 

Dorsz atlantycki

Należy do chudych ryb i nadaje się dla osób, które walczą z nadwagą - gotowany na parze, a nie pieczony.  

Zobacz także:


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy