Jesteś ciągle zmęczona? Może to brak wit. B12!
Jej brak jest bardzo groźny i potrafi wyniszczyć organizm człowieka. Często prowadzi do niedokrwistości złośliwej i depresji.
O tym, jak ważna jest dla nas witamina D, każdy już wie. Ale witamina B12, zwana kobalaminą albo czerwoną witaminą, jest równie istotna, a nie zwracamy na nią uwagi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek w organizmie.
Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i produkcji czerwonych krwinek. Ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie układu nerwowego. Gdy jest jej za mało, spada nasza szybkość kojarzenia faktów, zdolność uczenia się i zapamiętywania.
Zdaniem naukowców witamina B12 może chronić przed alzheimerem i chorobami psychicznymi. Jest też wsparciem w leczeniu zapalenia wątroby typu C (WZW C). Uwaga: jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jej niedoboru jest błyszczący i gładki język o intensywnie czerwonej barwie. Na dodatek piekący i bolący.
Dlaczego tak jej mało
Jej brak w organizmie wynika z niedostatecznego spożycia (za mało mięsa w diecie) i złego wchłaniania. Ta druga przyczyna zwykle dotyczy osób w starszym wieku, z zaburzeniami tarczycy czy stosujących preparaty na nadkwasotę lub kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.
Ponieważ nie każdy może i chce jeść mięso, dlatego niedobory tej witaminy najlepiej uzupełnić, suplementując ją. 250 mcg (mikrogramów) dziennie jest wystarczającą i bezpieczną dawką dla dorosłych osób. W starszym wieku dawkę należy zwiększyć do 500 mcg dziennie. W dużych niedoborach podaje się ją w formie zastrzyków.
Objawy jej niedoboru
✔ przewlekłe osłabienie organizmu
✔ ciągłe zmęczenie
✔ senność
✔ jadłowstręt
✔ przesuszona i blada cera
✔ kołatanie serca
✔ osłabione czucie w palcach
✔ zaburzenia trawienia i biegunki
✔ bóle nóg
✔ pogorszenie wzroku
✔ szumy w uszach.
IK