Reklama

Kac? Jaki kac?

Wcześniej czy później każdą z nas dopadną okrutne skutki kaca. Teraz zbliża się czas sprzyjający imprezom i zabawom zakrapianym suto alkoholem. Jak przeżyć kaca? Jak się uwolnić od jego objawów?

Oto krótki poradnik dla tych, którzy wiedzą, co ich czeka "dzień po", a chcą lub muszą jakoś funkcjonować.

Pełny żołądek

Najlepszym przeciwnikiem kaca jest pełny żołądek, ale mówiąc to mamy na myśli wypełnienie go jedzeniem, a nie płynami. Alkohol jest wchłaniany do krwiobiegu bezpośrednio przez ścianki żołądka, zatem dzieje się to znacznie wolniej, gdy żołądek nie jest pusty. Najlepiej zjeść jakąś potrawę z ziemniaków czy spaghetti. Dodatkowo można zaaplikować sobie raz dziennie tabletkę z czosnkiem, który pomaga w usuwaniu alkoholu z organizmu człowieka.

Pić, pić i pić

Alkohol powoduje odwodnienie organizmu, stąd by przeciwdziałać sensacjom "po" należy w trakcie imprezy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody (powiedzmy w stosunku 1 drink:1 szklanka napoju). Po powrocie do domu (zakładając, że zachowaliśmy świadomość) w pierwszej kolejności sięgnąć po butelkę napoju. Niewykluczone, że w związku z tym pół nocy spędzimy w toalecie, ale na szczęście w pozycji uznanej za normalną, a nie z twarzą zwróconą ku czeluści.

Reklama

Ranek po

Na kaca nie pomaga bynajmniej wypicie z rana espresso, gdyż zawarta w kawie kofeina dodatkowo odwadnia organizm, a tego właśnie w tych krytycznych dla nas momentach chcemy uniknąć. Zamiast tego można wypić kubek imbirowej herbaty słodzonej miodem.

Lekarstwem w kaca

Jeśli naturalne sposoby nie pomogły, pomocy należy szukać w lekarstwach. Chemia (aspiryna, ibuprom) drażni ścianki żołądka w podobnym stopniu, jak alkohol. Ale kojąco mogą podziałać krople żołądkowe. Możemy też zadbać o wątrobę.

Wyglądać lepiej niż się czuć

Mimo że samopoczucie jest potworne, warto zrobić sobie lekki masaż twarzy. Skoncentrować się należy głównie na delikatnych rejonach wokół oczu. Dobrze też zrobi oczyszczenie skóry twarzy tonikiem, chłodną wodą, która zmniejszy pory i doda żywszych kolorów. Na koniec nałożyć krem nawilżający.

Lżejszy makijaż

Wybierając się na imprezę - mimo, że zabrzmi to nieco paradoksalnie - starajmy się nie przesadzać z makijażem, który po trudach wieczoru może z czasem wyglądać nieświeżo i nieciekawie.

Zadbać o witaminy

Prócz odwodnienia organizmu alkohol usuwa z naszych ciał witaminy i pożądane minerały, które po imprezie należy stosunkowo szybko uzupełnić. Szczególnie polecane są soki owocowe, które prócz minerałów i witamin dostarczają też substancji przeciwutleniających. Do samodzielnego przyrządzenia zalecamy sok z marchwi, rzodkwi i jabłek.

Jeśli już możesz patrzyć na jedzenie proponujemy wzmocnić się bulionem z kurczaka. Jest łatwo przyswajalny i dostarczy organizmowi niezbędnej energii.

Jeśli jednak żadna z powyższych porad ci nie pomoże, zadekuj się na z góry upatrzonym pozycjach we własnym łóżku.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: kac | alkohol | karnawał

Reklama

Reklama

Reklama