Kiedy kolor moczu powinien zaniepokoić

​ O dobrym zdrowiu świadczy jasnożółty. Gdy od jakiegoś czasu twój mocz ma odmienną barwę, a do tego dziwnie pachnie, zgłoś to lekarzowi.

Badanie moczu może pomóc rozpoznać choroby nerek, wątroby czy dróg moczowych
Badanie moczu może pomóc rozpoznać choroby nerek, wątroby czy dróg moczowychPicsel123RF/PICSEL

Ciemnożółty może wskazywać na nadwyżkę witaminy B w organizmie. Poza tym mocz przybiera taki kolor, kiedy jest za gęsty - a to znaczy, że po prostu za mało pijesz.

Pomarańczowy sugeruje  choroby wątroby i problemy z trzustką. Taki kolor mocz może mieć też po zjedzeniu przez ciebie jeżyn, rabarbaru i zażyciu leków z barwnikami.  Czerwony lub różowy pojawia się po zjedzeniu naturalnie czerwonych pokarmów, stosowaniu środków przeczyszczających i niektórych leków (np. furaginy).

Czasem świadczy o niedoborze żelaza lub problemach z jego przetwarzaniem. Może wynikać z obecności krwi w moczu, co wskazuje na chory pęcherz i nerki.

Zielonkawy jest skutkiem zakażenia pałeczką ropy błękitnej lub informuje o zapaleniu gruczołu krokowego i odmiedniczkowego zapalenia nerek. Silnie pachnący amoniakiem często jest pierwszym wskazaniem infekcji dróg moczowych.

Mocz o słodkawym zapachu może sygnalizować cukrzycę, a u zdiagnozowanych diabetyków - niewłaściwą kontrolę poziomu cukru we krwi.

"Ewa gotuje": Wizyta w domu w górach (Polsat)
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas