Kłopoty z głową
Jak dotąd nie opracowano skutecznej metody zapobiegania łysieniu. Przyczyny tej choroby mogą być bardzo różne. Uwarunkowania genetycznie, niedoczynność tarczycy, a także wiele innych dolegliwości wymagających interwencji lekarza. W niektórych przypadkach jednak łysienie może być spowodowane znacznym niedoborem witamin lub składników mineralnych.
W takim wypadku zmiana trybu życia oraz nawyków żywieniowych powinna zahamować wypadanie włosów.
Do wewnątrz
Należy spożywać dużo produktów obfitujących w biotynę. Otóż biotyna, zwana także koenzymem R lub witaminą H, jest niezbędna do prawidłowej przemiany tłuszczów i białka oraz do wchłaniania kwasu askorbinowego. Współdziałając z witaminą A, B2, B6 i niacyną zapewnia utrzymanie zdrowej skóry.
Długotrwały niedobór biotyny może spowodować wypadanie włosów zarówno u zwierząt jak i u ludzi, doprowadzić do powstania egzemy i stanów zapalnych skóry. Witamina ta zapobiega nie tylko łysieniu, ale także i siwieniu włosów. Wzmacnia też paznokcie.
Jej naturalnym źródłem są owoce, prażone orzechy, drożdże piwne, wątroba wołowa, mleko, kalafior, żółtko jaja i nie łuskany ryż. Tylko uwaga! Wchłanianie biotyny z przewodu pokarmowego utrudnia białko surowego jaja - należy więc unikać spożywanie jaj w tej postaci.
Korzystnie na stan włosów wpływa również izotynol, należący do witamin z grupy B. On z kolei znajduje się w kiełkach pszenicy, fasoli, kapuście i, tak jak biotyna, w drożdżach i w wątrobie. W swej diecie przydałoby się również zastosować odpowiednią ilość witaminy C i kwasu foliowego (warzywa zielonolistne, jaja, ziarna zbóż, wątroba i świeży sok pomarańczowy).
Na zewnątrz
Pielęgnowanie włosów polega głównie na odpowiednim ich myciu - w ciepłej - nigdy nie gorącej wodzie, miękkiej, odpowiednimi dla rodzaju włosów (suche, tłuste, jasne, ciemne) szamponami, zawierającymi dodatek witamin, wyciągów ziołowych i tym podobnych składników.
Ważną czynnością pielęgnacyjną jest również codzienne ich szczotkowanie szczotką z włosia - usuwa łupież, kurz oraz równomiernie rozprowadza tłuszcz wydzielany przez gruczoły łojowe.
Do właściwego pielęgnowania włosów zaleca się stosowanie ziół w postaci kąpieli skóry głowy. W przypadku łupieżu, łojotoku suchego i wypadania włosów należy stosować w postaci odwaru korzeń łopianu i kłącze tataraku - płukać włosy przy każdorazowym myciu.
Przy włosach charakteryzujących się wzmożoną tendencją do wypadania, należy w skórę głowy wcierać nalewkę z korzenia łopianu lub myć głowę w specjalnym odwarze ziołowym.
Nalewka
2 łyżki korzenia łopianu zalać 6 łyżkami spirytusu. Szczelnie zakryte naczynie odstawić na tydzień, przecedzić, raz dziennie przecierać skórę głowy (na porost włosów).
Odwar
Po 3 łyżki liścia pokrzywy, kłącza tataraku, ziela skrzypu, korzenia łopianu. Zalać litrem wody. Gotować 15 minut, przecedzić; myć odwarem głowę.
Uzupełnieniem mycia jest kuracja drożdżowa: 1 dag drożdży rozpuścić w szklance ciepłej wody z dodatkiem łyżeczki cukru, odstawić na 2 godziny. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki przez miesiąc.
Wzmacniająco na włosy wpływa również systematyczne nacieranie skóry głowy sokiem z czarnej rzodkwi lub nalewką pokrzywową (przez kilka tygodni).
Nalewka
5 łyżek liścia pokrzywy zalać dwoma szklankami spirytusu. Po dwóch tygodniach przecedzić. stosować: pół szklanki na litr wody do mycia głowy lub nacierać skórę nalewką.
Pięknie wypielęgnowane włosy są puszyste, miękkie i elastyczne, o ładnej barwie i połysku. Dbać o włosy, to znaczy dbać o zdrowie, ponieważ istnieje ścisły związek pomiędzy ogólnym stanem zdrowia a wyglądem włosów. Aktualny stan naszych włosów zależny jest więc zarówno od czynników wewnętrznych (hormonów, witamin, stanu układu nerwowego), jak i zewnętrznych (wilgotności, nasłonecznienia, kosmetyki i higieny).
Karolina Kaczmarek