Koniec kłopotów z zatokami
Zwykły katar czy zwiastun choroby… Jeśli uda się nam to odróżnić, mamy szanse zatrzymać atak wirusów i bakterii. Dzięki temu szybciej wrócimy do zdrowia.


Drapanie w nosie i gardle, kichanie. Nos swędzi niemiłosiernie. Zaczyna z niego kapać. Wszystkie dobrze znamy ten scenariusz… Nieżyt nosa, zwany potocznie katarem, to zapalenie błon śluzowych nosa, na ogół wywoływane przez wirusy. Gdy mamy kontakt z osobą, która kicha lub kaszle, mikroskopijne kropelki zanieczyszczone wirusami osiadają na naszym ciele i ubraniu. Łatwo przenoszą się stamtąd na błony śluzowe, wnikają w nie i… po 2-5 dniach my też mamy katar. Objawy, choć nieprzyjemne, pojawiają się "dla naszego dobra" . To sposoby, po które sięga organizm, starając się zwalczyć atak wirusów. Cieknie nam z nosa, ponieważ system immunologiczny stara się wyrzucić zarazki poza organizm; trudno nam normalnie oddychać, mamy uczucie, że nos jest zatkany - to próba zamknięcia drogi dostępu kolejnym wirusom.
Wiadomo, że wirusowy nieżyt nosa, choć dokuczliwy i przykry, nie jest groźny. Pod jednym warunkiem: gdy zadbamy, by nie przerodził się w poważniejszą chorobę, np. zapalenie zatok. Zajmijmy się więc sobą troskliwie, choć "to tylko zwykły katar".
Walczymy z katarem
Taki, który trwa 7-10 dni, nie wymaga wizyty u lekarza. Wystarczy tylko wspomóc organizm w walce z wirusami.
Czy warto brać leki?
Katar bywa bardzo dokuczliwy, a wcale nie musimy się tak męczyć! Można skorzystać ze środków dostępnych bez recepty. Krople, spraye albo żele z dodatkiem np. ksylometazoliny, oksymetazoliny, pseudoefedryny obkurczają opuchnięte błony śluzowe i rozrzedzają wydzielinę. Radykalnie rozprawiają się z katarem leki doustne zawierające m.in. pseudoefedrynę (np. Sudafed, Acatar, Cirrus). Ale uwaga! Korzystajmy z leków rozsądnie. Tabletki na katar nie są dla wszystkich - czytajmy uważnie ostrzeżenia producenta. Krople zwykle można stosować przez 3-7 dni. Używane dłużej mogą podrażnić śluzówkę, a nawet doprowadzić do przewlekłego polekowego nieżytu nosa.
Co skraca czas infekcji
Jak się ustrzec zapalenia zatok
Dbaj o nos
Lecz alergię
Wzmacniaj odporność
Nie pal i…
Unikaj chorych
Magda Borowska, konsultacja: dr n. med. Kornel Szczygielski, laryngolog