Koniec kłopotów z zatokami

Zwykły katar czy zwiastun choroby… Jeśli uda się nam to odróżnić, mamy szanse zatrzymać atak wirusów i bakterii. Dzięki temu szybciej wrócimy do zdrowia.

Wiadomo, że wirusowy nieżyt nosa, choć dokuczliwy i przykry, nie jest groźny
 © Panthermedia
Wiadomo, że wirusowy nieżyt nosa, choć dokuczliwy i przykry, nie jest groźny
 © Panthermedia

Drapanie w nosie i gardle, kichanie. Nos swędzi niemiłosiernie. Zaczyna z niego kapać. Wszystkie dobrze znamy ten scenariusz… Nieżyt nosa, zwany potocznie katarem, to zapalenie błon śluzowych nosa, na ogół wywoływane przez wirusy. Gdy mamy kontakt z osobą, która kicha lub kaszle, mikroskopijne kropelki zanieczyszczone wirusami osiadają na naszym ciele i ubraniu. Łatwo przenoszą się stamtąd na błony śluzowe, wnikają w nie i… po 2-5 dniach my też mamy katar. Objawy, choć nieprzyjemne, pojawiają się "dla naszego dobra" . To sposoby, po które sięga organizm, starając się zwalczyć atak wirusów. Cieknie nam z nosa, ponieważ system immunologiczny stara się wyrzucić zarazki poza organizm; trudno nam normalnie oddychać, mamy uczucie, że nos jest zatkany - to próba zamknięcia drogi dostępu kolejnym wirusom.

Wiadomo, że wirusowy nieżyt nosa, choć dokuczliwy i przykry, nie jest groźny. Pod jednym warunkiem: gdy zadbamy, by nie przerodził się w poważniejszą chorobę, np. zapalenie zatok. Zajmijmy się więc sobą troskliwie, choć "to tylko zwykły katar".

Walczymy z katarem

Taki, który trwa 7-10 dni, nie wymaga wizyty u lekarza. Wystarczy tylko wspomóc organizm w walce z wirusami.

Czy warto brać leki?

Katar bywa bardzo dokuczliwy, a wcale nie musimy się tak męczyć! Można skorzystać ze środków dostępnych bez recepty. Krople, spraye albo żele z dodatkiem np. ksylometazoliny, oksymetazoliny, pseudoefedryny obkurczają opuchnięte błony śluzowe i rozrzedzają wydzielinę. Radykalnie rozprawiają się z katarem leki doustne zawierające m.in. pseudoefedrynę (np. Sudafed, Acatar, Cirrus). Ale uwaga! Korzystajmy z leków rozsądnie. Tabletki na katar nie są dla wszystkich - czytajmy uważnie ostrzeżenia producenta. Krople zwykle można stosować przez 3-7 dni. Używane dłużej mogą podrażnić śluzówkę, a nawet doprowadzić do przewlekłego polekowego nieżytu nosa.

Co skraca czas infekcji
- Używanie papierowych chusteczek i wyrzucanie ich po jednorazowym oczyszczeniu nosa.
- Częste mycie rąk. Najlepiej po każdym wydmuchaniu nosa.
- Nawilżanie błony śluzowej nosa roztworem wody morskiej w sprayu (np. Marimer, Sterimar) albo roztworem soli fizjologicznej. Roztwór soli fizjologicznej można kupić w aptece bez recepty. Wystarczy wylać zawartość ampułki na umytą dłoń i wciągnąć płyn do nosa.
- Odpoczynek. Działanie na zwolnionych obrotach, zminimalizowanie wysiłku fizycznego, wysypianie się pozwolą organizmowi łatwiej pokonać infekcję.
- Nawilżanie powietrza powoduje, że śluzówki mniej wysychają, łatwiej wracają do dobrego stanu. Można w tym celu używać nawilżacza albo powiesić na kaloryferach pojemniki z wodą lub mokre ręczniki.
- Wietrzenie pomieszczeń pomaga pozbywać się krążących w powietrzu wirusów. Róbmy to przynajmniej 2 razy dziennie.

Jak się ustrzec zapalenia zatok

Dbaj o nos
Zapobiegaj wysychaniu śluzówek, które wyściełają nos i gardło. Nawilżaj je (tak jak przy leczeniu kataru), zwłaszcza gdy pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Lecz alergię
Nieleczony katar sienny to wręcz zaproszenie dla bakterii, które mogą wywołać zapalenie zatok.

Wzmacniaj odporność
Pomogą ci w tym: ruch na świeżym powietrzu, zdrowa dieta. Jedz owoce, warzywa (wit. A, C i E), ryby (nienasycone kwasy tłuszczowe, wit. D i cynk) oraz przetwory mleczne: kefir, maślanka, jogurty (probiotyki).

Nie pal i…
…nie pozwalaj palić przy sobie! Dym papierosowy zanieczyszcza nie tylko płuca, ale i zatoki. W dodatku uszkadza śluzówkę nosa i gardła, co powoduje, że jest ona mniej odporna i łatwiej o jej zainfekowanie, czyli między innymi o katar.

Unikaj chorych
W okresie grypowym staraj się nie bywać w miejscach zatłoczonych. Lepiej przejść trzy przystanki pieszo, niż jechać autobusem pełnym kichających ludzi, zakupy robić w pobliskim małym sklepie, a nie w zatłoczonym markecie, zaś film obejrzeć… w domu.

Magda Borowska, konsultacja: dr n. med. Kornel Szczygielski, laryngolog

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas