Kuracje z czarnego bzu ukoją kaszel i gorączkę
Pachnące kwiaty zbieramy w drugiej połowie maja i na początku czerwca.
Przetwory z baldachów czarnego bzu działają napotnie i wykrztuśnie. Wspomagają układ odpornościowy podczas walki z chorobą. Łagodzą stany zapalne, dobrze zwalczają wirusy.
Dodatkowo: poprawiają krążenie, działają moczopędnie, obniżają ciśnienie. Sprzyjają też odchudzaniu, regulują perystaltykę jelit i mają delikatne działanie przeczyszczające.
Jak zbierać i suszyć
Drobne białe kwiatki zebrane w okazałe baldachy ścinaj z krzaków rosnących z dala od ruchliwych ulic. Rób to na początku ich kwitnienia, w suchy, słoneczny dzień. (Nie ogałacaj całej rośliny, byś późnym latem, na przełomie sierpnia i września, mogła też zebrać owoce).
Po przyniesieniu do domu zwiąż baldachy w bukiety i susz podwieszone w przewiewnym miejscu. Albo rozłóż na papierze lub blasze z piekarnika w suchym, zacienionym pomieszczeniu, z dobrą cyrkulacją powietrza.
Gdy kwiaty wyschną, przełóż je do słojów lub puszek i szczelnie zamknij. Uwaga: wszystkie czynności - od ścinania po wkładanie kwiatków do słoików - wykonuj delikatnie, by stracić jak najmniej pyłku.
Napar
1-2 łyżeczki suszonych bądź świeżych rozdrobnionych kwiatów czarnego bzu zalej szklanką wrzącej wody lub mleka.
- Pozostaw do zaparzenia na 10 minut. Przecedź, możesz dosłodzić miodem.
- Pij w przeziębieniu i przy nieżytach układu oddechowego 100 ml co 2 godziny. Herbatka działa napotnie oraz rozgrzewająco.
Pyłek
Zebrany ze świeżych kwiatów pyłek zmieszaj z miodem w proporcji: 1 łyżeczka pyłku na 2 łyżki miodu naturalnego.
Zażywaj 3-4 razy dziennie, jeśli kaszlesz, jesteś przeziębiona bądź osłabiona.
Syrop
Przygotuj: 40 świeżych baldachów kwiatu czarnego bzu, 1 l wody, 1 kg cukru i 3 cytryny. Kwiaty opłucz, ułóż w słoju i zalej wrzątkiem. Słój zakręć i odstaw na 24 godziny.
- Na drugi dzień przelej płyn przez sitko, kwiaty mocno odciśnij i wyrzuć. Macerat przelej do garnka, dodaj sok z cytryn, cukier i wolno podgrzewaj, aż cukier się rozpuści. Gotowy syrop przelej do butelek i poddaj pasteryzacji.
- Pij codziennie po łyżeczce do herbaty. Do syropu możesz dodać kilka plasterków imbiru lub parę goździków - mają działanie rozgrzewające i bakteriobójcze.
Nalewka
5 dużych baldachów zalej litrem białego wytrawnego wina. Odstaw na 3 tygodnie.
- Po tym czasie nalewkę zlej i odciśnij przez gazę. Przechowuj w ciemnych butelkach.
- Pij po łyżeczce do herbaty przy przeziębieniu.
Ocet
Świeże, oczyszczone kwiaty czarnego bzu włóż do słoja. Zalej octem (zwykłym lub jabłkowym) w proporcji: 1 baldach kwiatów na filiżankę octu.
- Słój zakręć i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 3-4 dni. Pamiętaj, by choć raz dziennie zamieszać zawartość. Na koniec ocet przecedź.
- Stosuj 1 łyżeczkę rozpuszczoną w szklance wody 2-3 razy dziennie w przeziębieniu, problemach żołądkowo-jelitowych, ale i w kłopotach z pęcherzem.
Ważna rada
Napary z kwiatów czarnego bzu można stosować zewnętrznie do pielęgnacji cery dojrzałej. Przestudzone używaj jak tonik. Rozjaśnią cienie pod oczami, uszczelnią naczynka krwionośne i wzmocnią elastyczność skóry.
***
#POMAGAMINTERIA
Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>