Kuracje z nawłoci na problemy z drogami moczowymi
Nawłoć sprzyja odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu. Wspomaga trawienie i pobudza pracę jelit. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego. Działa też uspokajająco.
Nawłoć pospolita rośnie na łąkach, przy polnych drogach, w widnych lasach i na wrzosowiskach. Jest rośliną z rodziny astrowatych. Dorasta nawet do metra wysokości. Jej kwiaty są drobne i mocno żółte, tworzą koszyczki zebrane w wiechy na szczytach pędów.
Do celów leczniczych zbieramy górne części łodyg, czyli kwiaty z mniejszymi liśćmi. Ścinamy je na około jedną trzecią wysokości rośliny. Robimy to w suchy, słoneczny dzień. Potem związujemy nawłoć w pęczki i wieszamy w przewiewnym, zacienionym miejscu. Dzięki temu ziele zachowa i barwę, i zapach.
Nawłoć przede wszystkim pomaga zadbać o nasz układ moczowy. Działa moczopędnie, pomaga w leczeniu infekcji. Nawet kilkukrotnie zwiększa ilość wydzielanego moczu, co ułatwia wypłukiwanie bakterii.
Napar
Łyżkę ziela nawłoci zalej szklanką wrzątku. Jeśli nie masz swoich zapasów, kupisz nawłoć w aptece za nie więcej niż cztery złote. Odstaw napar na 15 minut. Przecedź. Pij dwie szklanki dziennie.
Odwar
Dwie łyżki ziela zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu przez 15 minut pod przykryciem. Uzupełnij wygotowaną wodę. Do gorzkawego odwaru dodaj odrobinę miodu.
Pamiętaj, że ziół nie słodzimy cukrem!
Nasiadówka
Infekcja minie szybciej, gdy picie nawłociowego naparu połączysz z nasiadówkami.
Cztery łyżki ziela nawłoci zalej dwoma szklankami wrzątku, zaparzaj 10 minut, przecedź i wlej do miski z ciepłą wodą. Nasiadówkę rób dwa razy dziennie. Powinna trwać 15-20 minut.
Herbatka poprawiająca pracę nerek
Przygotuj: 10 gram liści nawłoci, 10 gram liści skrzypu polnego i 20 gram kory wierzby. Rozdrobnione zioła wymieszaj, wsyp do słoika, zakręć i przechowuj w ciemnym i suchym miejscu do trzech miesięcy.
Płaską łyżkę mieszanki zalej szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź.
Pij po szklance ciepłego naparu na pół godziny przed śniadaniem profilaktycznie, a leczniczo dwa razy dziennie. Pierwszy raz 30 minut przed pierwszym posiłkiem i drugi raz przed snem, pół godziny po kolacji.
Moczopędne winko
Pij po szklance ciepłego naparu pół godziny przed śniadaniem profilaktycznie, a leczniczo dwa razy dziennie. Jedną 30 minut przed pierwszym posiłkiem i drugi raz przed snem, pół godziny po kolacji.
Powidła nawłociowe
Przygotuj: trzy łyżki suszonych kwiatów nawłoci pospolitej, trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku i 100 gram ulubionych domowych powideł (bez cukru). Kwiaty nawłoci i rumianku zmiksuj na proszek, a potem starannie wymieszaj z powidłami.
W przypadku dolegliwości ze strony dróg moczowych jedz dwa razy dziennie po jednej łyżeczce powideł.