Kuracje z nawłoci na problemy z drogami moczowymi

Nawłoć sprzyja odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu. Wspomaga trawienie i pobudza pracę jelit. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego. Działa też uspokajająco.

Nawłocie najlepiej zbierać we wrześniu
Nawłocie najlepiej zbierać we wrześniu123RF/PICSEL

Nawłoć pospolita rośnie na łąkach, przy polnych drogach, w widnych lasach i na wrzosowiskach. Jest rośliną z rodziny astrowatych. Dorasta nawet do metra wysokości. Jej kwiaty są drobne i mocno żółte, tworzą koszyczki zebrane w wiechy na szczytach pędów.

Do celów leczniczych zbieramy górne części łodyg, czyli kwiaty z mniejszymi liśćmi. Ścinamy je na około jedną trzecią wysokości rośliny. Robimy to w suchy, słoneczny dzień. Potem związujemy nawłoć w pęczki i wieszamy w przewiewnym, zacienionym miejscu. Dzięki temu ziele zachowa i barwę, i zapach.

Nawłoć przede wszystkim pomaga zadbać o nasz układ moczowy. Działa moczopędnie, pomaga w leczeniu infekcji. Nawet kilkukrotnie zwiększa ilość wydzielanego moczu, co ułatwia wypłukiwanie bakterii.

Napar

Łyżkę ziela nawłoci zalej szklanką wrzątku. Jeśli nie masz swoich zapasów, kupisz nawłoć w aptece za nie więcej niż cztery złote. Odstaw napar na 15 minut. Przecedź. Pij dwie szklanki dziennie. 

Odwar

Dwie łyżki ziela zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu przez 15 minut pod przykryciem. Uzupełnij wygotowaną wodę. Do gorzkawego odwaru dodaj odrobinę miodu.

Pamiętaj, że ziół nie słodzimy cukrem!

Nawłoć można stosować pomocniczo w leczeniu nadciśnienia
Nawłoć można stosować pomocniczo w leczeniu nadciśnienia123RF/PICSEL

Nasiadówka

Infekcja minie szybciej, gdy picie nawłociowego naparu połączysz z nasiadówkami. 

Cztery łyżki ziela nawłoci zalej dwoma szklankami wrzątku, zaparzaj 10 minut, przecedź i wlej do miski z ciepłą wodą. Nasiadówkę rób dwa razy dziennie. Powinna trwać 15-20 minut. 

Herbatka poprawiająca pracę nerek

Przygotuj: 10 gram liści nawłoci, 10 gram liści skrzypu polnego i 20 gram kory wierzby. Rozdrobnione zioła wymieszaj, wsyp do słoika, zakręć i przechowuj w ciemnym i suchym miejscu do trzech miesięcy.

Płaską łyżkę mieszanki zalej szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź.

Pij po szklance ciepłego naparu na pół godziny przed śniadaniem profilaktycznie, a leczniczo dwa razy dziennie. Pierwszy raz 30 minut przed pierwszym posiłkiem i drugi raz przed snem, pół godziny po kolacji.

Herbatka z nawłoci wspomoże pracę nerek
Herbatka z nawłoci wspomoże pracę nerek123RF/PICSEL

Moczopędne winko

Pij po szklance ciepłego naparu pół godziny przed śniadaniem profilaktycznie, a leczniczo dwa razy dziennie. Jedną 30 minut przed pierwszym posiłkiem i drugi raz przed snem, pół godziny po kolacji.

Powidła nawłociowe

Przygotuj: trzy łyżki suszonych kwiatów nawłoci pospolitej, trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku i 100 gram ulubionych domowych powideł (bez cukru). Kwiaty nawłoci i rumianku zmiksuj na proszek, a potem starannie wymieszaj z powidłami.

W przypadku dolegliwości ze strony dróg moczowych jedz dwa razy dziennie po jednej łyżeczce powideł.

Nawłoć możesz dodać do ulubionych powideł
Nawłoć możesz dodać do ulubionych powideł123RF/PICSEL
Kalarepa obrana, a liście do śmieci? To duży błąd.Interia.tv
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas