Lecznicze galarety
Z drobiu, owoców, warzyw, ryb, kurczaka – galarety są zdrowsze, niż myślisz. Poznaj ich zalety.
Kojarzą się nam z dzieciństwem i świątecznym menu. Galarety owocowe, z nóżek czy ryb to nie tylko doskonałe urozmaicenie codziennego menu, ale także potrawa pełna zdrowia. Dawniej polecano je głównie przy złamaniach kości. A wszystko przez żelatynę, którą produkuje się ze skóry i kości zwierzęcych.
Dzięki niej galaretka wspomaga regenerację stawów. Co więcej - żelatyna ma w swoim składzie aminokwasy z siarką, które są składnikiem keratyny włosa, dlatego galaretki powinny spożywać osoby, które zmagają się z problemem przesuszonych, pozbawionych witalności włosów. Systematyczne jedzenie galaretek poprawi też kondycję naszych paznokci.
Większość galaretek (z wyjątkiem tych wieprzowych) należy do dań lekkostrawnych, które nie nasilają dolegliwości przy schorzeniach przewodu pokarmowego, np. przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Co ważne, można je przechowywać w lodówce kilka dni i nie tracą przy tym swoich właściwości.
Mięsna z nóżek dla zdrowych chrząstek i kości
Jej bazą jest aromatyczny bulion, który powstaje przez kilkugodzinne gotowanie nóżek wieprzowych. Dzięki temu do wywaru przedostaje się dużo kolagenu, zawartego w chrząstkach, skórce i tkance łącznej nóżek.
Ponieważ kolagen jest niezbędny dla naszych kości i ścięgien - galaretkę z nóżek warto polecić osobom cierpiącym na schorzenia stawów, ścięgien i więzadeł. Substancja ta sprzyja leczeniu reumatyzmu oraz stanów zapalnych w obrębie stawów. Kolagen poprawia też kondycję kości, łagodząc m.in. objawy osteoporozy.
Galaretka z nóżek zdecydowanie jednak nie jest dietetyczna - porcja ważąca 100 g dostarczy 197 kcal i ok. 14 g tłuszczu. Oprócz tego ma sporo puryn, dlatego lepiej jej unikać przy dnie moczanowej.
Galaretka z owocami dla aktywnych
Można kupić gotową lub przygotować z domowego soku z żelatyną. 100 g galaretki owocowej dostarczy 50 kcal, 10,2 g węglowodanów oraz ok. 2 g białka. To dobry, lekki deser dla tych, którzy dbają o linię, lubią słodycze, ale są aktywni.
Można zjeść galaretkę w pierwszej połowie dnia, przed ćwiczeniami. W czasie treningu zawarte w galaretce cukry proste zostaną szybko spalone. Białko zawarte w galaretce obniża jej indeks glikemiczny.
Galaretki to dobry deser dla łasuchów, zwłaszcza dla tych, którzy mają kłopoty z utrzymaniem cukru w ryzach. Im poleca się domowe galaretki bez dodatku cukru.
Ryb morskich dla serca
Przygotowana na esencjonalnym, rybnym wywarze, oprócz kolagenu i składników mineralnych, zawiera sporo kwasów omega-3 dbających o serce. Pomagają one obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Osoby, które jadają ryby, w starszym wieku mają lepszą pamięć, zdolność kojarzenia, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i demencję. Omega-3 poprawiają wzrok, a także są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, wzmacniają układ odpornościowy. 100 g galarety z dorsza ma 60 kcal i 1 g tłuszczu.
Drobiowa dla rekonwalescenta
Przygotowana z wywaru drobiowego dostarczy niewiele kalorii i tłuszczu: 100 g to 50 kcal i 3 g tłuszczu. Wzbogaca menu w pełnowartościowe białko potrzebne do wzmocnienia i regeneracji organizmu, np. po zabiegach operacyjnych. Galaretki mięsne dostarczą glukozaminy, która pełni ważną funkcję w odbudowywaniu uszkodzonej chrząstki. Dietetyczna galareta drobiowa jest dobrze tolerowana przez chorego, nie nadweręża też chorego przewodu pokarmowego.
Warzywna w dnie moczanowej
Przygotowana na bazie esencjonalnego bulionu warzywnego będzie źródłem składników mineralnych, które podczas gotowania przechodzą do wywaru. Galarety warzywne mają tę przewagę nad mięsnymi, że dostarczają prozdrowotny kolagen, a nie mają szkodliwych puryn.
Są też niskokaloryczne, ponieważ 100 g galarety z warzyw ma niespełna 20 kcal. Dlatego warzywne galaretki to dobre uzupełnienie diety dla osób odchudzających się, cierpiących na hipercholesterolemię czy hiperlipidemię. Galaretki warzywne nie zawierają cukru, tłuszczu ani cholesterolu.
Zobacz także: