Lęk przed zbliżeniem. Przyczyna może zaskoczyć

Ludzie, którzy się kochają, są szczęśliwi. W naturalny sposób dążą do bliskości, a ta sprawia, że w organizmie wydzielają się hormony, które to szczęście potęgują. Nie każdy jednak może cieszyć związkiem. Zwłaszcza kiedy boi się intymnych spotkań.

Niektórzy panicznie boją się zbliżeń
Niektórzy panicznie boją się zbliżeń123RF/PICSEL

Dlaczego ludzie boją się, że dojedzie do zbliżenia, jeśli kochają tę drugą połowę? Co powoduje paraliżujący lęk przed intymnym spotkaniem? Czy odczuwają go mężczyźni? Czy kobiety? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele.

Na seksualne zaburzenia cierpią i kobiety, i mężczyźni. Zamiast się tego wstydzić i potęgować swój lęk, warto udać się do specjalisty. Czasem będzie to seksuolog, innym razem psychoterapeuta. Najrzadziej się zdarza, by problemem były sprawy natury medycznej.

Większość lęków jest w głowie i to z nimi warto się rozprawić, by móc cieszyć się pełnią życia.

Jakie są przyczyny lęku przed seksem? Kobiety wychowane w rodzinach, w których nie mówiło się o "takich rzeczach", albo mówiło się źle, mogą mieć kłopot z rozpoczęciem relacji intymnych. Przekazy rodzinne ciążą na nich i mocno ograniczają życie, nie pozwalając na wybranie swojej drogi.

Traumy nadużycia

Lęk przed zbliżeniem może być także wynikiem traumy, jaka powstała na skutek wykorzystania seksualnego. Mogło dojść do tego w dzieciństwie, gdy dziecko stało się ofiarą pedofila. Mogło też coś złego wydarzyć się w późniejszym wieku (gwałt bądź inne nadużycie w sferze intymnej).  

Są pewne zaburzenia, takie jak pochwica czy genofobia, które sprawiają, że dana osoba nie może rozpocząć współżycia. Genofobia powoduje, że lęk przed seksem jest tak silny, że kobieta bądź mężczyzna zrobią wszystko, by uniknąć zbliżeń. Osoby takie nie będą umieć okazywać czułości, gdyż przytulanie, głaskanie czy pocałunki mogą doprowadzić do aktu miłosnego.

Pochwica z kolei dotyczy pań, których obawy przed seksem są tak duże, że nie są w stanie go uprawiać. Kobieta czuje ból, który spowodowany jest niezależnym od jej woli skurczem mięśni pochwy.

Choć się kochają, nie uprawiają seksu
Choć się kochają, nie uprawiają seksu123RF/PICSEL

Taki stan rzeczy również ma najczęściej podłoże w psychice i w większości przypadków wiąże się z wykorzystaniem kobiety, która po traumatycznych przeżyciach nie jest w stanie podjąć aktywności seksualnej.

Od lęku przed aktem seksualnym nie są też wolni mężczyźni. Oni także mogą zmagać się z traumą wykorzystania czy gwałtu, często nie ujawniając prawdy i chroniąc sprawcę nadużycia. Najczęściej takie rzeczy dzieją się w dzieciństwie, bo dziecko nie potrafi się obronić, nie wie, jak zareagować. Ciężko mu szczególnie wtedy, gdy sprawcą jest ktoś z rodziny.

Inną przyczyną lęku przed podjęciem kontaktów seksualnych są problemy z erekcją. Wbrew pozorom, nie dotykają tylko mężczyzn o siwych skroniach. Zaburzenia erekcji występują też u panów w kwiecie wieku. Mogą się zdarzyć pod wpływem silnego stresu, albo po nadmiernym spożyciu alkoholu. Mogą też być spowodowane poważnymi schorzeniami. Najgorsze co można zrobić, to brać na własną rękę leki, które mają za zadanie pozbyć się problemu, zamiast udać się do specjalisty. Bywa, że trzeba odwiedzić ich kliku, by właściwie zdiagnozować przyczynę.

Lęk przed seksem może być przyczyną poważnych problemów w związku
Lęk przed seksem może być przyczyną poważnych problemów w związku123RF/PICSEL

Pacjent nie powinien bać się iść do urologa, seksuologa, czy psychiatry. Może okazać się, że nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność wątroby czy stwardnienie rozsiane, dają takie objawy. W tym wypadku nie chodzi już tylko o niemożność uprawiania seksu, ale o życie, które jest w niebezpieczeństwie.  

Lęk często paraliżuje i sprawia, że człowiek nie może cieszyć się związkiem. Zamiast mu się poddać, warto zawalczyć o swoje szczęście, a często i zdrowie. Człowiek jest istotą seksualną od początku swojego życia. Nie warto zaprzeczać części siebie. Trzeba udać się po pomoc do specjalisty, by móc pozbyć się niepotrzebnego strachu, który potrafi nie tylko zepsuć nasze samopoczucie, ale też zniszczyć związek, który mógłby być naprawdę udany.     

***

Przeczytaj również:

Zobacz także: 

Konkurs Chopinowski oczami publicznościmateriały promocyjne
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas