Lekka dieta
Świetne rozwiązanie dla tych, którym często dokucza żołądek. Złagodzi dolegliwości przy wrzodach oraz po usunięciu woreczka.
Operacja usunięcia woreczka żółciowego to jeden z najczęstszych zabiegów chirurgicznych. Obecnie bardzo często jest wykonywany metodą laparoskopową. Dzięki temu już po kilku dniach pacjent może wrócić do domu, a po dwóch tygodniach także do pracy. Jednak żeby organizm odzyskał dawną sprawność i się zregenerował, potrzeba jeszcze kilku tygodni i specjalnej diety, która powinna trwać co najmniej miesiąc. Potem należy stopniowo rozszerzać menu, pamiętając, by cały czas obserwować reakcję organizmu na nowe składniki.
Zadaniem diety jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych potrzebnych do wzmocnienia i regeneracji nadwerężonego zabiegiem przewodu pokarmowego. W takim przypadku doskonale sprawdza się dieta lekkostrawna. Z powodzeniem mogą ją stosować także osoby cierpiące na wrzody.
Trzeba jeść regularnie 5-6 niewielkich posiłków dziennie co 3-4 godziny. Kolację najlepiej spożyć nie później niż 3 godz. przed snem. Wszystkie posiłki powinny być ciepłe (ani zimne, ani zbyt gorące). Należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs, co bardzo ułatwia jego trawienie. Szybkie jedzenie dużych kęsów pożywienia obciąża żołądek i może nasilać niepożądane objawy.
Z diety należy wyeliminować produkty kwaśne oraz te o dużej zawartości błonnika: soki koncentrat pomidorowy, warzywa cebulowe i strączkowe, także cytrusy (grejpfruty, pomarańcze, mandarynki, cytryny) oraz soki z owoców cytrusowych. Na czarnej liście są także: mocna herbata, kawa naturalna, napar z mięty, napoje gazowane, pikantne przyprawy (papryka ostra, chili, curry, pieprz).
Niewskazane są tłuste mięsa oraz przygotowane z nich esencjonalne zupy i sosy, także wędliny, sery żółte, pleśniowe lub topione. Zabroniony jest alkohol, zwłaszcza niskoprocentowy (piwo, białe wino), drinki z dodatkiem soków cytrusowych, napojów gazowanych oraz soku pomidorowego. Należy unikać produktów ciężkostrawnych, które obciążają przewód pokarmowy po zabiegu. Lepiej unikać potraw smażonych na tłuszczu, zastępując je gotowanymi (na parze lub w wodzie), duszonymi oraz pieczonymi.
Warto jeść chudy nabiał, mięso, ryby i białko jaj, które są źródłem białka niezbędnego do regeneracji komórek i tkanek po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego.
13/2016 Świat i Ludzie