Reklama

Lekka, nawadniająca dieta

Jest kilka ważnych zaleceń, do których warto się zastosować, by z wakacji nie wrócić z przesuszoną skórą, oparzeniami słonecznymi, a w skrajnym przypadku nawet z czerniakiem.

Pamiętaj, że długotrwałe przebywanie na słońcu i zwiększone pocenie się może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Powoduje odwodnienie i sprawia, że z organizmu uciekają ważne dla serca i kondycji elektrolity (zwłaszcza sód, potas i magnez).

Ich niedobór może wpłynąć na osłabienie, wywołać omdlenia, skurcze mięśni, a nawet zaburzyć rytm pracy serca. Jeśli lubisz pić wodę, wybieraj mineralizowaną. Staraj się zaś unikać napojów dosładzanych cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Napoje tego typu, zamiast gasić pragnienie, wciąż je podsycają, a przy tym tuczą.

Reklama

Najważniejsze zasady diety

1. Sok marchewkowy
Gdy się opalasz, miej pod ręką sok marchwiowy. Zawiera beta-karoten, który wzmocni odporność skóry i zapewni ładną opaleniznę.

2. Warzywa kontra rak
Marchew, brokuły, papryka i pomidory zawierają karotenoid. Chroni on przed złym wpływem promieni UV (i w konsekwencji czerniakiem).

3. Witamina C
By zapobiec fotostarzeniu się skóry, uzupełniaj witaminę C. Poprawia ona jej jędrność. Znajdziesz ją w wiśniach, porzeczkach, jagodach.

4. Uzupełnij elektrolity
W upały nie żałuj soli. Uzupełnisz tak niedobór sodu i potasu. Bogate w potas są też suszone owoce. Magnezu szukaj w serach, wędlinach dojrzewających.

5. Woda lub soki
Pij 1,5 l płynu, ale gdy temperatura przekroczy 25° C, muszą to być już 2 l. Może to być też świeżo wyciskany sok z warzyw lub owoców.

6. Słodka przyjemność
Postaw na lody (52 kcal) i sorbety (30 kcal). Przez to, że są zimne, organizm spali dużo kalorii próbując je strawić. Zrezygnuj jednak z wafli, polew i posypek.

7. Szczególnie unikaj
Wystrzegaj się słodkich napojów i tych na bazie zagęszczonych soków owocowych. Są słodzone substancjami, które działają odwadniająco i tuczą!

8. Przykładowy jadłospis
Śniadanie: 2 kromki chleba, twaróg, rzodkiewka. Obiad: bataty, grillowany filet z kurczaka, szpinak. Kolacja: 2 kromki chleba, chuda wędlina i pomidor.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy