Lepszy humor na życzenie
Jest wiele przyczyn obniżenia nastroju jesienią i zimą: brak światła słonecznego, dieta uboższa w witaminy i węglowodany złożone, brak kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie, mniej ruchu. Dlatego i poprawa nastroju nie przychodzi łatwo. Zacznij działać kompleksowo, działaj całą jesień i zimę.
W poprawie nastroju pomogą ci zioła, aromaterapia, akupresura, ale przede wszystkim - aktywność fizyczna. Aby poczuć zadowolenie i radość życia - trzeba się ruszać systematycznie. To najtańszy i najlepszy lek na chandrę.
Przyprawy i dieta
Szafran działa antydepresyjnie, co potwierdziły badania naukowe. Nie można go jednak spożywać zbyt dużo. Możesz go dodawać np. do dań z dzikiego ryżu (szafran zabarwi je na żółto), 2-3 nitki zalać 200 ml wrzątku i parzyć jak herbatę. W diecie trzeba uwzględnić kwasy tłuszczowe omega-3, których dostarczą ryby morskie i olej lniany. Jedz też jajka, banany, otręby, grube kasze i rośliny strączkowe, a ograniczaj słodycze.
Zioła
Miłorząb, dziurawiec, arcydzięgiel i żeńszeń to zioła, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, koncentrację i pamięć. Można z jednego z nich (lub mieszanki ziół) przygotować napar do picia: 1 łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, odstaw na 15-20 min. Napar po ostygnięciu pij 1-2 razy dziennie przez 2 tygodnie. W aptece kupisz też gotowe mieszanki ziół, także w tabletkach (np. Deprim, Positivum, Depresanum, Kalms) lub w płynie.
Aromaterapia
Otaczaj się zapachem wanilii, cytrusów. Użyj kominków zapachowych i olejków do kąpieli zamiast zapachowych świec (mogą wywołać zawroty głowy).
Euforia biegacza
To określenie towarzyszące radości, którą odczuwamy po intensywnym treningu. Tak działają endorfiny, które wydzielają się podczas aktywności fizycznej dłuższej niż 30 min. Podobne uczucie towarzyszy akupresurze stóp. Uciskaj i masuj palce obu stóp, zwłaszcza duże palce oraz podbicia stóp.
Zobacz także: