Lesbijki i biseksualne kobiety są bardziej narażone na otyłość
Nowe badania opublikowane w "Journal of Public Health" potwierdzają wnioski poprzednich naukowców - lesbijki i kobiety biseksualne w Wielkiej Brytanii są o 14 proc. bardziej narażone na otyłość niż kobiety heteroseksualne.
Badacze analizowali dane zgromadzone z 12 narodowych ankiet medycznych, w których wzięło udział ponad 93 tysiące osób, by porównać związek między orientacją seksualną a wskaźnikiem masy ciała (BMI).
Badaczka odpowiedzialna za badania, Joanna Semlyen, podkreśla, że zależy jej, by badania zamiast stygmatyzować biseksualne i homoseksualne kobiety, zwiększyły świadomość na temat otyłości i ogólnego zdrowia.
- Ludzie pracujący w służbie zdrowia powinni pamiętać o szczególnych potrzebach mniejszości seksualnych i zapewnić dostęp do potrzebnej opieki - podkreśliła w wywiadzie dla NBC News.
Joanna Semlyen dodaje, że to pierwsze tego typu badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Do podobnych wniosków doszli naukowcy badający tę samą zależność w Stanach Zjednoczonych. Oba zespoły badaczy nie odnalazły jeszcze przyczyny, dla których homoseksualne i biseksualne kobiety są bardziej narażone na otyłość. I to na tym Semlyen chce się teraz skupić.
Badaczka, która wcześniej przyglądała się wadze członkiniom społeczności LGBTQ ma jedną teorię. Po rozmowach z wieloma homoseksualnymi i biseksualnymi kobietami McElroy wysnuła tezę, że nie zależy im na byciu szczupłą i podążaniem za obecnym ideałem piękna - uważają go za wytwór stworzony przez mężczyzn i dla mężczyzn. Zdaniem McElroy lekarze powinni wykazać się delikatnością w trakcie wywiadu z pacjentką i uszanować to, że może ona nie chcieć tracić wagi. Sam fakt, że wskaźnik BMI wskazuje na nadwagę nie znaczy, że pacjentka jest chora.
Kobiety, z nadwagą którymi rozmawiały badaczki podkreślały, że od dziecka zmagały się z otyłością. Ale ujawnienie swojej orientacji seksualnej pomogło im zaakceptować swoje ciało. Zdaniem członkiń społeczności LGBTQ kobiety łatwiej akceptują ciała innych kobiet, mężczyźni częściej traktują jej przedmiotowo.
Profesor uniwersytetu w San Francisco Mickey Elilason badająca zdrowie osób LGBTQ dodaje, że lekarze powinni najpierw zbadać, czy waga pacjenta zagraża jego zdrowiu, dopiero później sugerować ewentualną dietę. Jego zdaniem medycy zbyt często wiążą lekką nadwagę z innymi dolegliwościami. Ich przyczyna często leży gdzie indziej. Choć z wiekiem nawet lekka nadwaga może stanowić duże zagrożenie.
Zobacz także: