Reklama

Reklama

Łuszczycą nie można się zarazić!

Gdy na twojej skórze pojawiają się czerwone zmiany, pokryte czymś w rodzaju srebrzystej łuski, swędzące lub bolesne, mogą to być objawy jednej z często występujących chorób skóry, tzn. łuszczycy.

Pierwsze wykwity pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy, za uszami, na karku, ramionach, łokciach, kolanach lub w okolicy paznokci rąk i stóp. Niestety, to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Jest to choroba autoimmunologiczna, ale na szczęście nie można się nią zarazić.

Skłonność do łuszczycy jest dziedziczna, często rozwija się, gdy układ odpornościowy jest w kiepskiej kondycji. Zwykle ujawnia się po ostrych infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Szczyt zachorowań przypada na 2. i 3. dekadę życia. Mimo iż choroba jest dosyć powszechna, nadal nie wiadomo, jak do końca powstają zmiany skórne.

Reklama

Ich występowanie nasila się wiosną i jesienią, a latem, dzięki promieniom słonecznym, wygląd skóry się poprawia. Pojawianie się czerwonych wykwitów na skórze ma związek z zaburzeniami rogowacenia naskórka - u zdrowego człowieka dojrzewają one przez około miesiąc i w tym czasie przemieszczają się z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię.

U chorych na łuszczycę komórki te pojawiają się już po kilku dniach, tworząc czerwone wybrzuszenia, często pokryte łuskami. Czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby jest stres, niedobory snu, zmiany hormonalne, alkohol, tytoń, a także niektóre leki i niewłaściwa dieta.

Co pomaga?

Maści i kremy, które likwidują stan zapalny skóry oraz eliminują łuskę (maści salicylowe i mocznikowe). W procesie gojenia zmian pomocne są preparaty dziegciowe, retinoidy i sterydy. Skuteczna bywa także fototerapia i fotochemioterapia. Wybawieniem dla chorych, u których standardowa terapia zawiodła, są leki biologiczne. Jednak nie stosuje się ich jeszcze zbyt często - z uwagi na koszty leczenia.

Już dziś możesz wesprzeć WOŚP! Czekamy na Ciebie na pomagam.interia.pl!

Chorzy na łuszczycę powinni także z uwagą dobierać produkty do pielęgnacji. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki przeznaczone dla łuszczyków, które zawierają naturalne substancje i nie mają skutków ubocznych. Tak jak w przypadku wielu chorób, również tutaj ogromne znaczenie dla wyglądu skóry ma dieta.

Trzeba unikać produktów, które powodują wydzielanie histaminy (może ona wywoływać swędzenie skóry), a więc pomidorów, bakłażanów, kapusty, pomarańczy czy ananasów. Wykluczyć także trzeba czerwone mięso - żeby je strawić, organizm produkuje dużo soli kwasu siarkowego, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama