Magnez potrzebny do życia
To najważniejszy pierwiastek w naszym organizmie. Reguluje tak wiele procesów i decyduje o tylu reakcjach chemicznych, że funkcjonowanie bez niego jest właściwie niemożliwe.
To magnez sprawia, że masz energię, dobry nastrój i silne serce. Niestety, bardzo łatwo wypłukuje się z organizmu. Dlatego trzeba zapewnić sobie niezbędną, codzienną dawkę tego mikroelementu.
Stres i zła dieta
Głównym powodem zbyt niskiego poziomu magnezu w organizmie jest uboga w minerały dieta. Winna jest także żywność wysoko przetworzona, bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany. Na poziom tego minerału wpływa też szereg leków: antybiotyki, środki antykoncepcyjne, przeczyszczające, odwadniające i uspokajające, które go wypłukują Stężenie magnezu zmienia się również pod wpływem stresu i długotrwałego wysiłku fizycznego.
Same zalety
Magnez wpływa na właściwe funkcjonowanie szarych komórek. Poprawia pamięć i usprawnia procesy myślenia. Jest odpowiedzialny za układ sercowo-naczyniowy, obniża poziom cholesterolu w surowicy krwi, co chroni mięsień sercowy przed uszkodzeniem. Wspomaga leczenie astmy i innych chorób płuc i oskrzeli - rozszerza drogi oddechowe. Stymuluje odporność. Istotne są właściwości odtruwające tego pierwiastka. Zmniejsza toksyczność ołowiu, kadmu i rtęci. Dzięki temu chroni organizm przed rakotwórczymi wpływami środowiska.
Uzupełniaj magnez!
Niski poziom magnezu powoduje: nerwice, uczucie zmęczenia, bezsenność i zaburzenia równowagi. Wzrasta podatność na infekcje.
- Najczęstszymi objawami niedoborów magnezu są skurcze mięśni, drganie powiek oraz zaburzenia rytmu serca.
- Naturalnym źródłem tego pierwiastka są m.in. orzechy, wątróbka, banany. Skuteczne są też apteczne preparaty. Kobiety potrzebują dziennie ok.300 mg magnezu (u ciężarnych zapotrzebowanie wzrasta do 350 mg), mężczyźni powinni przyjmować 370 mg dziennie.
JBJ
Tele Tydzień 40/2010