Majówka bez niespodzianek

Jak sobie poradzić z częstymi problemami zdrowotnymi na świeżym powietrzu? Lepiej to wiedzieć, aby w pełni cieszyć się słońcem i życiem bliżej natury.

Aby wyjazd na majówkę przebiegał bez zbędnych niespodzianek dobrze jest wcześniej  się przygotować
Aby wyjazd na majówkę przebiegał bez zbędnych niespodzianek dobrze jest wcześniej się przygotować123RF/PICSEL

Zatrucia pokarmowe

Gdy jest ciepło, żywność szybciej się psuje. Dlatego wiosną i latem łatwiej o zatrucie pokarmowe. Zatrucie objawia się biegunką, wymiotami, bólami głowy, czasem gorączką. Nie należy powstrzymywać lekami biegunki i wymiotów spowodowanych salmonellą, gronkowcem czy innymi bakteriami. W ten sposób organizm wydala bowiem szkodliwe drobnoustroje.

Działaj sama

Jak najwięcej pij, najlepiej wodę mineralną z odrobiną soli. Pij powoli,łyżeczką, aby nie prowokować wymiotów. Kiedy dolegliwości nieco osłabną, możesz przygotować sobie napój z czarnych jagód zalanych wrzątkiem lub zupę marchwiową. Dwie duże marchwie pokrój w kostkę lub zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Zalej niewielką ilością wody i duś pod przykryciem. Dodaj łyżeczkę masła, osól, a następnie zmiksuj. Możesz dodać też łyżeczkę kleiku ryżowego lub kaszy manny, jeśli zupa będzie za rzadka.

Apteczka

Weź węgiel medyczny - pomaga usunąć toksyny z organizmu - i płyny nawadniające (elektrolity), np. Acidolit, Dicodral 60, które zapobiegają odwodnieniu.

Idź do lekarza

Zawsze, gdy po 2 dniach dolegliwości nie mijają albo chodzi o chore niemowlę, małe dziecko lub starszą osobę (szybko się odwadniają). Szukaj pomocy lekarskiej, gdy podejrzewasz zatrucie rośliną.

Ukąszenia

Ugryzienie komara lub meszki jest często tylko nieprzyjemne. Groźne może być ukąszenie owada błonkoskrzydłego (osy, szerszenia, pszczoły) oraz kleszcza (może nas zarazić boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu).

Działaj sama

Po ukąszeniu pszczoły, wyjmij żądło pęsetą. Pieczenie, swędzenie i ból złagodzą okłady z roztworu sody oczyszczonej, lodu, Altacetu, octu, soku z cytryny, natki pietruszki, rozgniecionych liści paproci. Kleszcza najbezpieczniej usuwa się specjalnymi urządzeniami (pompka, szczypce) dostępnymi w aptece. Fachowo usunie go pielęgniarka w przychodni.

Apteczka

Warto wypić wapno musujące, które zmniejszy ryzyko reakcji alergicznej. Można też posmarować miejsce ukąszenia kojącymi żelami.

Idź do lekarza

Zawsze, gdy pojawią się objawy wstrząsu anafilaktycznego, czyli zaburzeń pracy serca i układu krążenia: szum w uszach, mroczki przed oczami, bladość, przyspieszenie akcji serca i spadek ciśnienia. Koniecznie trzeba odwiedzić lekarza, gdy w miejscu ukąszenia kleszcza pojawi się tzw. rumień wędrujący. Jest to powiększające się zaczerwienienie na skórze - w środku jest czerwona owalna plamka, wokół niej blady okrąg i zamykająca rumień czerwona obręcz. 5-10 cm ponad miejscem ukąszenia żmii załóż opaskę elastyczną i prędko jedź do lekarza.

Poparzenia słoneczne

Po długim przebywaniu na słońcu bez odpowiedniej ochrony, skóra jest zaczerwieniona, gorąca, wrażliwa na dotyk, piecze i boli. Zwykle te objawy dają znać o sobie po 2-4 godzinach od zejścia ze słońca. To poparzenia I stopnia. Na mocniej poparzonej skórze mamy drobne pęcherzyki - to świadczy o poparzeniu II stopnia.

Działaj sama

Ulgę przyniesie przede wszystkim schładzanie skóry chłodną wodą przez co najmniej 15 minut. Możesz też na poparzone miejsce położyć okład ze schłodzonego jogurtu, maślanki lub zsiadłego mleka. Produkty te zawierają kwas mlekowy i wapń, które łagodzą stan zapalny spowodowany poparzeniem. Podobnie działa okład ze startych i schłodzonych surowych ziemniaków.

Apteczka

Kilka razy dziennie natłuszczaj poparzoną powierzchnię balsamem lub kremem z substancjami przyspieszającymi gojenie się skóry, np. z panthenolem, alantoiną i substancjami chłodzącymi.

Idź do lekarza


Zawsze, gdy pojawiają się pęcherzyki (oparzenia II stopnia). Przepisze on maści sterydowe, które zmniejszają odczyn zapalny skóry. Dodatkowo działają one antybakteryjnie i przyspieszą regenerację poparzonej skóry.

17/2016 Świat i Ludzie

Zupa z makaronem i pestoStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas