Męczy cię katar? Odetchnij z ulgą!

O katarze mówi się, że leczony trwa siedem dni, zaś nieleczony - tydzień. Tak naprawdę może trwać znacznie krócej, jeśli jak najszybciej zaczniesz walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Skutki zaniedbania zwykłego kataru bywają opłakane. Nieleczona infekcja może stać się przyczyną zapalenia zatok, uszu, oskrzeli lub płuc
Skutki zaniedbania zwykłego kataru bywają opłakane. Nieleczona infekcja może stać się przyczyną zapalenia zatok, uszu, oskrzeli lub płuc123RF/PICSEL

Infekcję górnych dróg oddechowych, jaką jest katar, najczęściej wywołują wirusy. Najpierw pojawia się kichanie i kręcenie w nosie, potem zaczyna sączyć się przezroczysta wodna wydzielina z nosa. Następnie dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, która zaczyna utrudniać swobodne oddychanie, pojawia się chrypka i ból gardła.

Wydzielina po 1-2 dniach staje się bardziej gęsta, może zmienić kolor. Wtedy prawdopodobnie dochodzi do zakażenia bakteryjnego, które może zaatakować zatoki, oskrzela, uszy.

Aby nie dopuścić do rozwoju infekcji bakteryjnej, która często kończy się antybiotykoterapią, jak najszybciej zacznij leczenie pierwszych objawów nieżytu nosa. Zwłaszcza, gdy często zdarza ci się zapalenie zatok i dróg oddechowych, masz zniekształcony przewód nosowy, cierpisz na przerost małżowin nosowych lub polipy nosa, masz skrzywioną przegrodę lub przerost migdałków.

Nawilżaj. Jak najczęściej używaj wody morskiej w sprayu, by nawilżyć śluzówkę nosa. Woda morska zmniejszy jej obrzęk, usprawni oddychanie i usuwanie wydzieliny, by nie zaczęła zalegać - to bardzo ważne przy nieżycie nosa, gdy jeszcze są wspomniane anatomiczne problemy utrudniające pozbycie się wydzieliny.

Przy katarze nawilżaj nie tylko nos, ale i całe mieszkanie. Włącz elektryczny nawilżacz powietrza, spryskuj kwiaty, wlewaj wodę do pojemników na kaloryferach. Ważne, aby też jak najczęściej wietrzyć mieszkanie.

Krople, tabletki. Gdy czujesz, że coraz trudniej jest ci oddychać (uczucie zatkanego nosa), sięgnij to preparaty obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Tak działają krople do nosa (mogą być krople w sprayu, klasyczne lub w żelu) lub po tabletki z pseudoefedryną. Krople stosuj kilka razy dziennie, zawsze przy aplikacji zatykaj sąsiednią dziurkę nosa i jednocześnie rób wdech. Krople można stosować 3-4 dni.

Płucz gardło. Przy infekcjach wirusowych często pojawia się drapanie i ból gardła. Płucz je co 2-3 godziny naparem szałwii, roztworem soli kuchennej lub wody utlenionej.

Inhalacje. Wieczorem zrób inhalację górnych dróg oddechowych. Do naczynia z parującą wodą dodaj napar z rumianku, mięty, szałwii (działają antyseptycznie). Zamiast naparu możesz dodać do parującej wody kilka kropli olejku eterycznego (drzewa herbacianego, sosnowego). Inhalacje doskonale udrożnią i nawilżą śluzówkę nosa.

Wspieraj odporność. Szybciej zwalczysz infekcję, gdy dostarczysz organizmowi paliwa do walki z wirusami. Takie działanie mają: wyciąg z czarnego bzu i jagód, witamina C obecna w warzywach i owocach, imbir, miód, czosnek, cebula. Mleczno-miodowy koktajl z dodatkiem czosnku lub imbiru pij jak najczęściej - ciepły napój działa jak aspiryna, doskonale rozgrzewa.

Koniecznie zostań w domu. Skutki zaniedbania zwykłego kataru bywają opłakane. Nieleczona infekcja może stać się przyczyną zapalenia zatok, uszu, oskrzeli lub płuc. Najlepsze, co możesz podczas infekcji podarować sobie, to wypoczynek oraz sen. Zostań w domu 2 dni, wysypiaj się i nigdzie się nie spiesz - przekonasz się, że katar może trwać znacznie krócej niż 7 dni.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas