Medyczne prawdy i mity o miodzie

Najczęstsze pytania i wątpliwości.

Jeśli chcemy powstrzymać rozwój miażdżycy i obniżyć ciśnienie, do codziennego menu powinniśmy włączyć miód gryczany, rzepakowy lub miód manuka
Jeśli chcemy powstrzymać rozwój miażdżycy i obniżyć ciśnienie, do codziennego menu powinniśmy włączyć miód gryczany, rzepakowy lub miód manuka123RF/PICSEL

1. Prawdziwy miód nie krystalizuje się. NIE
Każdy dobry, wartościowo- -odżywczy miód pszczeli ulega krystalizacji. Aby przywrócić do płynnej konsystencji wystarczy podgrzać go w temperaturze nie wyższej niż 40ºC.

2. Miodu nie wolno dodawać do wrzątku. TAK
Pod wpływem wysokiej temperatury może stracić cenne właściwości lecznicze. Błędem jest więc dosładzanie nim gorącego mleka lub dopiero co zaparzonej herbaty. Najlepszy efekt uzyskamy, rozpuszczając łyżkę miodu w szklance letniej wody wieczorem i wypijając rano.

3. Miód można przechowywać w każdych warunkach. NIE
Najlepiej w temperaturze od 4 do 18ºC, bez dostępu do światła, w szczelnie zamkniętym naczyniu. Miód łatwo wchłania wilgoć i może ulec fermentacji. Zjedzmy go w ciągu roku od zakupu.

4. Miody gryczany i rzepakowy zapobiegają miażdżycy. TAK
Jeśli chcemy powstrzymać rozwój miażdżycy i obniżyć ciśnienie, do codziennego menu powinniśmy włączyć miód gryczany, rzepakowy lub miód manuka.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas